more_horiz
Wiadomości

Komisja ds. energetyki. PiS składa projekt

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 11:13
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy w sprawie powołania komisji weryfikacyjnej, która ma zbadać politykę energetyczną prowadzoną przez polskie rządy w latach 2007-2022.
PiS chce komisji w sprawie wpływu Rosji na polską energetykę
PiS chce komisji w sprawie wpływu Rosji na polską energetykęFoto: Mike Mareen / Shutterstock.com

Poseł PiS Kazimierz Smoliński powiedział, że komisja będzie wzorowana na tej, która zajmuje się warszawską reprywatyzacją i ma być quasi-organem administracyjnym. W jej skład wejdzie 9 osób powoływanych i odwoływanych przez Sejm. Przewodniczącego komisji będzie wyznaczał premier.

Projekt zakłada, że w skład komisji będą mogli wchodzić zarówno posłowie, jak i eksperci. Jej członkowie będą mieli rangę sekretarzy stanu.

"Badanie wpływów rosyjskich"

Kazimierz Smoliński poinformował, że komisja będzie badała wpływy rosyjskie na funkcjonariuszy państwowych w rozumieniu kodeksu karnego, ale również członków zarządów czy syndyków spółek Skarbu Państwa oraz tych, na które państwo ma wpływ. Będzie mogła także inicjować rozwiązania legislacyjne oraz prowadzić działania prewencyjne, np. występując o zawieszenie uprawnień osób, które podlegały wpływom rosyjskim.

Posłuchaj
00:27 Jan Mosiński komisja ds. energetyki ma działać jak podobne komisje, będzie działać przy KPRM (IAR).mp3 Jan Mosiński: komisja ds. energetyki ma działać jak podobne komisje, będzie działać przy KPRM (IAR)

Marek Suski: liczę, że komisja zbada działania urzędników

Inny poseł PiS, Marek Suski, powiedział, że wyjaśnienie rosyjskich wpływów jest niezwykle ważne. - Opozycja z Donaldem Tuskiem na czele mówiła o powołaniu komisji śledczej. Ta komisja ma szersze uprawnienia. (...) Ma też możliwości sprawdzania różnych dokumentów - dodał. Wyraził nadzieje, że komisja weryfikacyjna zbada też działania urzędników w resortach.

Komisja będzie mogła także inicjować rozwiązania legislacyjne oraz prowadzić działanie prewencyjne, na przykład występując o zawieszenie uprawnień osób, które podlegały wpływom rosyjskim.

Posłuchaj
00:22 12077364_1.mp3 Jan Mosiński: komisja będzie badać rosyjskie wpływy, jeśli chodzi o działalność funkcjonariuszy państwowych (IAR) 

Czytaj również:

ms/IAR/AP/kor

Zobacz także

Zobacz także