more_horiz
Wiadomości

"Krwawiąca rana współczesnej historii Ukrainy". Posłowie złożyli hołd ofiarom Wielkiego Głodu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 03:56
Sejm upamiętnił 90. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie. W podjętej uchwale posłowie złożyli hołd ofiarom tragedii z lat 1932-1933, ocalonym, a także ich rodzinom.
W przyjętej w czwartek uchwale, posłowie złożyli hołd ofiarom Wielkiego Głodu na Ukrainie
W przyjętej w czwartek uchwale, posłowie złożyli hołd ofiarom Wielkiego Głodu na UkrainieFoto: Drop of Light/ Shutterstock

W uchwale zauważono, że Wielki Głód, czyli Hołodomor, był świadomym, zaplanowanym i konsekwentnie przeprowadzonym przez rządzący Związkiem Sowieckim despotyczny reżim bolszewicki działaniem, które miało na celu złamanie oporu ludności ukraińskiej i podporządkowanie jej opresyjnemu państwu.

"Hołodomor pochłonął miliony istnień ludzkich i pozostaje krwawiącą raną współczesnej historii Ukrainy" - głosi treść uchwały.

Oskarżenia o szantażowanie głodem

Sejm podkreślił, że "dziś, 90 lat po tych tragicznych wydarzeniach, Federacja Rosyjska po raz kolejny używa głodu jako broni i szantażuje świat perspektywą jego nadejścia", obwiniając jednocześnie społeczeństwa demokratyczne o przyczynianie się do niedoborów żywności na świecie oraz ignorując wpływ na rynki towarowe rozpętanej przez siebie wojny przeciwko Ukrainie.

"Federacja Rosyjska prowadzi kampanię propagandową w wielu miejscach na świecie, w tym w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji, i obwinia Zachód o wojnę na Ukrainie i jej następstwa oraz zaprzecza wpływowi operacji wojskowych na Ukrainie na globalne bezpieczeństwo żywnościowe" - stwierdził Sejm.

Potępienie ataków na ukraińskich cywilów

Izba potępiła także ataki rakietowe na ukraińskie miasta mające na celu przede wszystkim zniszczenie infrastruktury energetycznej, podkreślając, że działania te zasługują na zdecydowany sprzeciw. Posłowie zwrócili również uwagę, że "już odkryte dowody zbrodni wojennych stanowią kolejne potwierdzenie barbarzyńskiego charakteru rosyjskiej agresji".

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Sejm zachęcił do rozpowszechniania informacji na temat Hołodomoru z lat 1932-1933 "w celu szerzenia wiedzy o tej niewyobrażalnej ludzkiej tragedii, w wyniku której zginęły niewinne ofiary".

Czytaj także:


IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także