more_horiz
Wiadomości

"Dziękujemy i prosimy nadal pamiętajcie o nas". Biskupi Ukrainy do Kościoła w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 13:41
Rzymskokatoliccy biskupi Ukrainy w liście do Konferencji Episkopatu Polski i polskich katolików, wyrazili wdzięczność za pamięć o katolikach na Wschodzie i pomoc okazywaną od ponad 30 lat tamtejszemu Kościołowi.
Zniszczony kościół pod Chersoniem na Ukrainie.
Zniszczony kościół pod Chersoniem na Ukrainie.Foto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

"Dziękujemy i prosimy, nadal pamiętajcie o nas [...] To podziękowanie jest pierwszym, jakie dzisiaj chcemy jako Episkopat Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Ukrainie wypowiedzieć i pozostawić pośród Polaków, którzy nie będąc najbogatszymi na świecie, potrafili się podzielić z jeszcze biedniejszymi" - napisał ukraiński Episkopat.

W drugą niedzielę Adwentu, 4 grudnia, w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, w tym roku w szczególny sposób poświęcony Ukrainie. Duchowni z Ukrainy wyrazili wzruszenie i wdzięczność za postawę Polaków po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Proszą również, by wsparcie nie ustawało, ponieważ jest szczególnie potrzebne zimą. W liście przypomniano też, że wojna to nie tylko walki, w których żołnierze giną i odnoszą rany, ale też cierpienie cywilów pozbawionych prądu, potrzebujących się ogrzać, zjeść ciepły posiłek.

Światło nadziei w czasie wojny

Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie "Posłani w pokoju Chrystusa", biskupi z Ukrainy podkreślają, że pośród trwającej wojny w Ukrainie jest ono dla nich światłem nadziei, a zarazem dumą z postawy Polaków.

"Zatem kolejny raz, wypowiadając słowo , wypełniamy je treścią ewangelicznej miłości, jaką okazaliście w tych ostatnich miesiącach, gdy nakarmiliście głodnych, spragnionym daliście pić, przybyszów przyjęliście, nagich przyodzialiście i chorym podaliście pomocną dłoń. Uczyniliście to w swoim domu, któremu na imię - Polska" - piszą.

"Z całą wspólnotą Kościoła w Ukrainie dziękujemy i prosimy nadal pamiętajcie o nas. Wasza życzliwa pamięć niech przejawia się w modlitwie błagalnej o szybkie zakończenie wojny i nastanie pokoju, ale również, o co z pokorą ośmielamy się prosić, także w ofiarach i darach materialnych" - czytamy w liście.

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także