more_horiz
Wiadomości

Weekend będzie pochmurny, może spaść śnieg lub marznący deszcz. IMGW ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 05:30
W ciągu weekendu, w całej Polsce mogą się pojawiać opady marznącego deszczu i śniegu - poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Folwarski. W dwunastu województwach obowiązują przed południem ostrzeżenia Instytutu przed marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź.
IMGW ostrzega przed marznącymi opadami i gołoledzią. Wystosowano alerty pogodowe
IMGW ostrzega przed marznącymi opadami i gołoledzią. Wystosowano alerty pogodoweFoto: Mny-Jhee/ Shutterstock

Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pierwszego stopnia przed marznącymi opadami obowiązują rano w województwach dolnośląskim i opolskim, do przedpołudnia w województwach: lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim, łódzkim, lubuskim i wielkopolskim, a także w prawie całym województwie mazowieckim.

Na obszarze województwa podlaskiego ostrzeżenie będzie ważne do godziny 14.

Gołoledź i słabe opady śniegu

Na wskazanym obszarze IMGW obserwuje i prognozuje słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem, lokalnie marznącej mżawki, później również marznącego deszczu powodujące gołoledź. - Strefa opadów będzie przemieszczać się z południowego wschodu na północ i północny zachód - poinformował synoptyk.

»Więcej wiadomości o warunkach drogowych znajdziesz na stronach Polskiego Radia Kierowców«

W weekend pogoda będzie łagodna i późnojesienna, bez gwałtownych zmian. Nad Polskę napływa zatoka niżu znad Morza Śródziemnego, która w sobotę i niedzielę przyniesie nieznaczne ocieplenie. 

Pochmurny weekend, może spaść śnieg

Synoptycy przewidują, że w sobotę w całym kraju będzie pochmurno. Miejscami spadnie śnieg lub deszcz ze śniegiem. - W sobotę temperatura maksymalna wyniesie od -3 stopni na północnym wschodzie do 4 stopni na południu - wskazał Michał Folwarski.

W weekend nie będzie mocno wiało, choć - jak prognozuje IMGW - inaczej może być w górach. W szczytowych partiach Sudetów wiatr może osiągać do 60 km/h, a miejscami powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Wysoko w Beskidach i Bieszczadach oraz na szczytach Tatr wiatr ma być umiarkowany i porywisty.

Cieplej w niedzielę

Niedziela również upłynie bez słońca, z opadami śniegu lub deszczu ze śniegiem. Będzie jednak cieple: temperatury sięgną od -1 stopnia na północnym wschodzie,  do nawet 7 stopni na południowym zachodzie - podkreślił synoptyk IMGW.

W górach, szczególnie w Sudetach, nadal może silnie wiać.

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także