more_horiz
Wiadomości

Prezes PiS: empatia wobec obywateli jest istotną częścią naszego programu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 16:30
Jarosław Kaczyński powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Legnicy, że wprowadzona w 2015 roku polityka społeczna rządu stała się możliwa po powstrzymaniu wycieku pieniędzy z budżetu państwa. Prezes PiS podkreślił, że przed objęciem władzy przez Zjednoczoną Prawicę, ustrój był niesprawiedliwy i pozwalał na rabunek wspólnego bogactwa.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński w Legnicy: polityka społeczna rządu stała się możliwa w 2015 roku
Prezes PiS Jarosław Kaczyński w Legnicy: polityka społeczna rządu stała się możliwa w 2015 rokuFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Podczas spotkania z mieszkańcami Legnicy prezes PiS mówił o przyszłorocznych wyborach. - Jeśli te wybory wygrają siły, które, co prawda nazywają się demokratycznymi, ale które w gruncie rzeczy są tak demokratyczne jak ten blok bierutowski z drugiej połowy lat 40., oni też się nazywali stronnictwami demokratycznymi, to rzeczywiście z tą demokracją przynajmniej na bardzo wiele lat może być źle - ocenił.

- Historia nigdy się nie kończy i być może po takim szczęściu przyszłyby po dłuższym okresie jakieś lepsze czasy, ale naprawdę Polska tych złych czasów miała już wystarczająco dużo - podkreślił Jarosław Kaczyński. - Potrzebujemy perspektywy dobrych czasów i jesteśmy w stanie ją zapewnić - dodał.

"Uzyskaliśmy dodatkowo około biliona złotych"

Prezes PiS wskazał także, że w sferze sprawiedliwości dojście do władzy kierowanego przez niego ugrupowania oznaczało zmianę generalną i zmianę ustroju społecznego Polski. - Polska tego poprzedniego okresu była krajem, którą już kiedyś nazwałem w sensie ustrojowym - eksploatatorskim - powiedział. - W Polsce było po prostu straszliwie niesprawiedliwie - dodał.

- Pewna część społeczeństwa miała szansę i rzeczywiście z tych szans korzystała na różnych zasadach, czasem dobrych - wynikających z pracowitości, umiejętności, talentów. Wtedy zdobywanie dobrej czy bardzo dobrej, czy nawet świetnej pozycji materialnej nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie - służy rozwojowi, ale nierzadko działały tu zupełnie inne reguły z talentami, z pracowitością niemające nic wspólnego - podkreślił Jarosław Kaczyński. - Myśmy to zmienili - zaznaczył.

Jak wskazał prezes PiS, "strukturalną cechą tego poprzedniego systemu było to, iż umożliwiał on wielki rabunek tego, co wspólne, wielki rabunek finansów publicznych". - Wielki rabunek, który prowadził do sytuacji, która rzeczywiście była faktem. Jeżeli minister finansów, Jacek Rostowski mówił, że pieniędzy nie ma i nie będzie to on opisywał rzeczywiście ten system. W ramach tego systemu tych pieniędzy być nie mogło. Dlaczego? Bo finanse publiczne były kompletnie dziurawe, przeciekały jak durszlak - zaznaczył.

- Myśmy te bardzo liczne możliwości, te dziurki, przez które to przeciekało w wielkie mierze zatkali - powiedział Jarosław Kaczyński. - Jaki był tego wynik? W ciągu tych siedmiu lat naszych rządów uzyskaliśmy dodatkowo około biliona złotych - podkreślił.

Zobacz także:

"Jest dużo mniej biedy"

Prezes PiS zaznaczył, że dzięki takim działaniom możliwa jest prowadzona przez jego formację polityka społeczna z programem 500+ na czele, ale także polityka wobec osób niepełnosprawnych czy walka z biedą i nędzą.

- Tej nędzy w Polsce było bardzo dużo. Dziś jest jej dużo, dużo mniej - dodał.

- Myśmy w sytuacji, która nas umieszczała gdzieś na czele tej niechlubnej listy krajów, gdzie jest bardzo dużo biedy, szczególnie bardzo dużo biednych dzieci - to jest taki znakomity miernik tej sytuacji, przesunęliśmy się na drugą stronę tej listy, w miejsce, gdzie tego jest najmniej - podkreślił Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że empatia wobec obywateli, znajdujących się w trudnej sytuacji, jest istotną częścią programu PiS.

Spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami Legnicy:

jp/IAR/PAP


Zobacz także

Zobacz także