more_horiz
Wiadomości

Dezinformacja za pomocą religii i etyki. Żaryn ostrzega przed propagandą Kremla

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 16:50
 - Dezinformacja i propaganda Kremla uwiarygadniają trwającą dziesiąty miesiąc agresję na Ukrainę za pomocą religii i etyki - powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Żaryn: dezinformacja Kremla uwiarygadnia agresję na Ukrainę za pomocą religii i etyki
Żaryn: dezinformacja Kremla uwiarygadnia agresję na Ukrainę za pomocą religii i etykiFoto: Shutterstock/Zhenya Voevodina

Żaryn powiedział w sobotę, że nadawanie duchowego znaczenia napaści jest jednym z charakterystycznych nurtów w rosyjskiej propagandzie. Minister w KPRM wskazał, że jedną z osób, która cynicznie wykorzystuje metafizykę do szerzenia kłamstw w kontekście agresji na Ukrainę jest zaangażowany w szerzenie putinowskiej narracji właściciel propagandowej telewizji Cargrad (tsargrad.tv) i jeden ze sponsorów działań zbrojnych Konstantin Małofiejew.

- W wywiadzie dla Cargrad oligarcha kłamliwie przekonuje, że konflikt na Ukrainie to "święta wojna" popierającej "prawdziwe wartości" Rosji z "globalnym złem" reprezentowanym przez Zachód, a przede wszystkim USA - powiedział sekretarz stanu w KPRM.

Żaryn wskazał, że realizując propagandowe cele Kremla, Małofiejew mówi, iż Ukraina to "zachodni projekt" i "pseudopaństwo", istniejące dzięki zagranicznym dotacjom, pozbawione koniecznej dla istnienia imperialnej idei i zarządzane przez "juntę".

Pole "świętej bitwy"

Ukraina jest polem "świętej bitwy", a naród ukraiński jej ofiarą - twierdzi Małofiejew. Obarcza przy tym odpowiedzialnością za rozpętanie wojny przeciwko własnemu narodowi - prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - wskazał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Propagandzista Moskwy ocenia, że działania Rosji na Ukrainie "to konieczność, która ma zapewnić jej bezpieczeństwo", a samą Rosję nazywa "Trzecim Rzymem", którego potęga wynikać ma z idei imperialnej i posiadanej broni atomowej - relacjonował w rozmowie z PAP Żaryn.

Wzorem natchnionych propagandystów, jak Aleksandr Dugin, Małofiejew forsuje tezę, że ideologia i imperializm to trzon rosyjskiego państwa, a Ukraina bez Rosji nie ma prawa istnieć. Ideologia, religia, tradycyjne wartości, które rzekomo niesie za sobą Rosja, to jedne z wielu czynników używanych przez propagandę Kremla do tłumaczenia agresywnych działań wobec Ukrainy - wskazał pełnomocnik.

"Mobilizacja społeczeństwa"

- Po raz kolejny Rosja prezentowana jest jako kraj, którego bezpieczeństwu zagraża Zachód, walczy o przetrwanie, a jednocześnie ratuje Ukrainę i naród ukraiński przed globalnym złem i szkodliwymi "antywartościami Zachodu" - ocenił.

- Kłamstwa, które głosi Małofiejew mają służyć mobilizacji społeczeństwa, zwiększeniu poparcia dla działań wojennych przeciwko Ukrainie i dalszej demonizacji Zachodu - dodał w rozmowie z PAP minister w KPRM.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego. Agresja Kremla na ten kraj trwa dziesiąty miesiąc - mija jej 283 dzień.

Czytaj także: 

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także