more_horiz
Wiadomości

"Kreml chce destabilizować sytuację w krajach wspierających Ukrainę". Żaryn o zakrwawionych przesyłkach

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 16:26
- Zastraszające Ukrainę działania - takie jak ostatnie drastyczne przesyłki do przedstawicielstw tego kraju - są w interesie Rosji - powiedział zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
- Widać wyraźnie, że takie zastraszające Ukrainę działania są w interesie Rosji - ocenił minister w KPRM.
- Widać wyraźnie, że takie zastraszające Ukrainę działania są w interesie Rosji - ocenił minister w KPRM. Foto: Oleg Kliucharev/ Shutterstock

W czwartek do konsulatu Ukrainy w Warszawie wpłynęła przesyłka, która zaniepokoiła pracowników, policja wykluczyła jednak zagrożenie. Przesyłki miały też dotrzeć do konsulatu w Krakowie i warszawskiej ambasady Ukrainy.

- Te doniesienia sugerują próbę zastraszania strony ukraińskiej. Mamy sygnały o tym, że do różnych placówek ukraińskich, w różnych państwach Europy zostały przesłane paczki, których zawartość znamy dobrze z filmów mafijnych - powiedział Żaryn.

Zastraszyć tych, którzy wspierają Ukrainę 

- Widać wyraźnie, że takie zastraszające Ukrainę działania są w interesie Rosji - ocenił minister w KPRM.

- Oczywiście takie działania będą badane - w Polsce zajmuje się tym policja - ale wygląda to na próbę zastraszenia strony ukraińskiej, sparaliżowania działań dyplomatycznych podejmowanych na terenie Europy - wskazał.

Dodał, że o groźnych przesyłkach, które trafiły w Hiszpanii do różnych miejsc związanych z państwem ukraińskim, czy do agend NATO słyszeliśmy w ostatnich dniach.

- Widać wyraźnie, że Rosja może w ten sposób właśnie grać na destabilizowanie tych państw, które wspierają Ukrainę i samych działań ukraińskich - ocenił sekretarz stanu w KPRM.

- Z informacji, które do mnie dotarły wynika, że te przesyłki, które dotarły do konsulatów i ambasady Ukrainy zostały nadane spoza naszego kraju, a zatem raczej mówimy o pewnej skoordynowanej akcji celowej, po to, by siać chaos, czy próbować zastraszać stronę ukraińską, ale również realnie destabilizować możliwość pracy dyplomatycznej strony ukraińskiej - ocenił.

Podejrzane przesyłki 

O tym, że ambasady i konsulaty Ukrainy w sześciu krajach otrzymały zakrwawione przesyłki poinformował w piątek na Facebooku rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.

- Po zamachu terrorystycznym w Hiszpanii do ambasady na Węgrzech, w Holandii, Polsce, Chorwacji, Włoszech, konsulatów generalnych w Neapolu i Krakowie, konsulatu w Brnie przyszły zakrwawione przesyłki. W przesyłkach znajdowały się oczy zwierząt - napisał rzecznik MSZ w Kijowie.

Jak dodał, przesyłki były przesiąknięte "substancją o charakterystycznym kolorze" i miały charakterystyczny zapach. - Analizujemy sens tej wiadomości - podkreślił rzecznik.

We wpisie przekazał także, że zdewastowano wejście do mieszkania ambasadora w Watykanie, a ambasada w Kazachstanie otrzymała fałszywe zawiadomienie o podłożonym ładunku wybuchowym. Ambasada Ukrainy w USA dostała natomiast list z kserokopią krytycznego pod adresem Ukrainy artykułu. Tak jak większość innych kopert ten list przysłano z terytorium jednego z europejskich krajów - dodał rzecznik.

Czytaj także: 

PAP/kmp

Zobacz także

Zobacz także