more_horiz
Wiadomości

Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Makabryczna paczka dotarła także do Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 15:00
Ambasady i konsulaty Ukrainy w sześciu krajach otrzymały zakrwawione przesyłki, w których były oczy zwierząt - poinformował rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Dwie z tych placówek znajdują się w Polsce.
Makabryczne przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy
Makabryczne przesyłki w konsulatach i ambasadach UkrainyFoto: Anatol Chomicz / Forum

"Po zamachu terrorystycznym w Hiszpanii do ambasady na Węgrzech, w Holandii, Polsce, Chorwacji, Włoszech, konsulatów generalnych w Neapolu i Krakowie, konsulatu w Brnie przyszły zakrwawione przesyłki. W przesyłkach znajdowały się oczy zwierząt" - napisał rzecznik na Facebooku.

Jak dodał, przesyłki były przesiąknięte "substancją o charakterystycznym kolorze" i miały charakterystyczny zapach. "Analizujemy sens tej wiadomości" - podkreślił rzecznik.

We wpisie poinformował także, że zdewastowano wejście do mieszkania ambasadora w Watykanie, a ambasada w Kazachstanie otrzymała fałszywe zawiadomienie o podłożonym ładunku wybuchowym.

Przesyłki w placówkach w Polsce

Do zdarzenia doszło w czwartek (1 grudnia). Do Konsulatu Ambasady Ukrainy przy ul. Malczewskiego w Warszawie wpłynęła przesyłka.

- Miała wzbudzić zaniepokojenie u pracownika placówki - przekazał nadkom. Sylwester Marczak. Wskazał, że o sprawie poinformowano policjantów wydziału ochrony placówek dyplomatycznych. - Szybko wykluczyliśmy zagrożenie - zapewnił rzecznik KSP.

Dodał przy tym, że na co dzień policjanci z wydziału ochrony placówek dyplomatycznych dbają o bezpieczeństwo w rejonie ambasad. - Obecność policjantów w okolicach ambasady Ukrainy jest stała - podkreślił.

Kolejne incydenty

Ambasada Ukrainy w USA dostała natomiast list z kserokopią krytycznego w stosunku do Ukrainy artykułu. Tak jak większość innych kopert ten list przysłano z terytorium jednego z europejskich krajów - kontynuował rzecznik.

- Mamy podstawy, by sądzić, że trwa dobrze zaplanowana kampania terroru i zastraszania ambasad i konsulatów Ukrainy - oświadczył szef MSZ Dmytro Kułeba.

- Nie mogąc powstrzymać Ukrainy na froncie dyplomatycznym, próbuje się nas zastraszyć. Jednak mogę od razu powiedzieć, że te próby są marne. Nadal będziemy efektywnie pracować na rzecz zwycięstwa Ukrainy - dodał.

Jak czytamy w komunikacie, strona ukraińska współpracuje z organami ścigania innych krajów, by zbadać okoliczności wszystkich przypadków gróźb, zidentyfikować związane z tym osoby i pociągnąć je do odpowiedzialności.

Zgodnie z zarządzeniem ministra wzmacniane są środki bezpieczeństwa we wszystkich ukraińskich ambasadach i konsulatach - dodano.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc/kor

Zobacz także

Zobacz także