Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku profesor Grzegorz Berendt podkreśla, że Mieczysław Jałowiecki był wyjątkową postacią dla odradzającej się II Rzeczypospolitej. To on jako generalny delegat Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku zajmował się organizacją pomocy żywnościowej dostarczanej do Gdańska z USA do rujnowanej wojną Polski, gdzie występowały ogromne braki żywności.
Mieczysław Jałowiecki wraz ze współpracownikami w niezwykły sposób przyczynił się też zwiększenia liczby polskich nieruchomości w niemieckim Gdańsku, od 1919 roku organizował wykup z rąk niemieckich wielu ważnych nieruchomości na terenie miasta.
00:28 12083394_1.mp3 Prof. Grzegorz Berendt o działalności Mieczysława Jałowieckiego (IAR)
To on kupił Westerplatte
Grzegorz Berendt dodaje, że najważniejszym osiągnięciem Jałowieckiego był zakup półwyspu Westerplatte. - Z ta nieruchomością było najtrudniej, ponieważ dotychczasowy niemiecki właściciel nie chciał sprzedać ziemi na Westerplatte w polskie ręce. Trzeba było działać pod przykrywką, wskazując, że tym pierwszym nabywcą nie jest osoba powiązana z państwem polskim - wskazuje.
Profesor przypomina, że Jałowieckiemu ostatecznie udało się skłonić niemieckiego właściciela ziemi na Westerplatte do do jej sprzedaży, a w efekcie cała działka przeszła w polskie posiadanie.
00:28 12083394_2.mp3 Prof. Grzegorz Berendt o działalności Mieczysława Jałowieckiego (IAR)
Mieczysław Jałowiecki w 1924 roku za swą działalność dla ojczyzny został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1939 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł, dziś po 82 latach od śmierci jego szczątki spoczną na gdańskim Cmentarzu Centralnym Srebrzysko.
jp/IAR