more_horiz
Wiadomości

Gdańsk: dziś pogrzeb Mieczysława Jałowieckiego i jego żony

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 05:50
W Gdańsku odbędzie się dziś pogrzeb Mieczysława Jałowieckiego oraz Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej. Uroczystości rozpocznie o godz. 9.00 msza w intencji małżeństwa w Bazylice świętej Brygidy. Szczątki Mieczysława Jałowieckiego i jego małżonki kilka dni temu sprowadzone zostały z Wielkiej Brytanii gdzie zmarł 10 marca 1962 roku.
Wystawienie urn z prochami Mieczysława Jałowieckiego oraz jego drugiej żony Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej w bazylice św. Brygidy w Gdańsku
Wystawienie urn z prochami Mieczysława Jałowieckiego oraz jego drugiej żony Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej w bazylice św. Brygidy w GdańskuFoto: PAP/Adam Warżawa

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku profesor Grzegorz Berendt podkreśla, że Mieczysław Jałowiecki był wyjątkową postacią dla odradzającej się II Rzeczypospolitej. To on jako generalny delegat Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku zajmował się organizacją pomocy żywnościowej dostarczanej do Gdańska z USA do rujnowanej wojną Polski, gdzie występowały ogromne braki żywności.

Mieczysław Jałowiecki wraz ze współpracownikami w niezwykły sposób przyczynił się też zwiększenia liczby polskich nieruchomości w niemieckim Gdańsku, od 1919 roku organizował wykup z rąk niemieckich wielu ważnych nieruchomości na terenie miasta.

Posłuchaj
00:28 12083394_1.mp3 Prof. Grzegorz Berendt o działalności Mieczysława Jałowieckiego (IAR)

To on kupił Westerplatte

Grzegorz Berendt dodaje, że najważniejszym osiągnięciem Jałowieckiego był zakup półwyspu Westerplatte. - Z ta nieruchomością było najtrudniej, ponieważ dotychczasowy niemiecki właściciel nie chciał sprzedać ziemi na Westerplatte w polskie ręce. Trzeba było działać pod przykrywką, wskazując, że tym pierwszym nabywcą nie jest osoba powiązana z państwem polskim - wskazuje.

Profesor przypomina, że Jałowieckiemu ostatecznie udało się skłonić niemieckiego właściciela ziemi na Westerplatte do do jej sprzedaży, a w efekcie cała działka przeszła w polskie posiadanie.

Posłuchaj
00:28 12083394_2.mp3 Prof. Grzegorz Berendt o działalności Mieczysława Jałowieckiego (IAR)

Mieczysław Jałowiecki w 1924 roku za swą działalność dla ojczyzny został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1939 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł, dziś po 82 latach od śmierci jego szczątki spoczną na gdańskim Cmentarzu Centralnym Srebrzysko.

jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także