more_horiz
Wiadomości

Rosyjski ostrzał Ukrainy. Premier Morawiecki: międzynarodowe wsparcie musi być kontynuowane

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 17:55
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem o dzisiejszych rosyjskich atakach rakietowych. Według wstępnych informacji Rosjanie wystrzelili ok. 80 rakiet, z czego 70 zostało zestrzelonych przez siły ukraińskie.
Mateusz Morawiecki rozmawiał z ukraińskim premierem o sytuacji po rosyjskich ostrzałach
Mateusz Morawiecki rozmawiał z ukraińskim premierem o sytuacji po rosyjskich ostrzałachFoto: PAP/Eugene Titov, twitter.com/MorawieckiM

Jak napisał premier na Twitterze, Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak na obiekty cywilne i infrastrukturę krytyczną Ukrainy, który przyniósł śmiertelne żniwo.

"Społeczność międzynarodowa musi kontynuować wsparcie humanitarne i obronne dla Ukrainy" - podkreślił Mateusz Morawiecki we wpisie.

To kolejny zmasowany atak rakietowy dokonywany przez Rosjan w ostatnich tygodniach. Obecnie na Ukrainie trwa szacowanie szkód dzisiejszego zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego. Większość wystrzelonych przez Rosjan rakiet strąciła ukraińska obrona. Część rakiet jednak zniszczyła obiekty infrastruktury.

Ukraina zmaga się z konsekwencjami rosyjskich ostrzałów

Ukraińskie władze donoszą o trafieniach obiektów infrastruktury w 3 obwodach - kijowskim, winnickim i odeskim. W tych, ale też kilku innych regionach zastosowano awaryjne wyłączenia dostaw energii elektrycznej.

Za obronę w obliczu kolejnego zmasowanego ataku Ukraińcom dziękował Wołodymyr Zełenski. Jak mówił, obrona przeciwpowietrzna strąciła większość rakiet, a energetycy rozpoczęli wznowienia dostaw prądu. - Ukraiński naród nigdy się nie poddaje - zaznaczył prezydent Zełenski.

Problemy z dostawami prądu występują też w graniczącej z Ukrainą Mołdawii. Media donoszą, że jedna z rakiet spadła na terytorium tego państwa.

W obwodzie zaporoskim rakiety trafiły w dzielnice mieszkalne. Co najmniej 2 osoby zginęły, a 2 zostały ranne, w tym dziecko.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:52 Buszko IAR.mp3 Większość rosyjskich rakiet wystrzelonych w kierunku Ukrainy strącono, niektóre trafiły w obiekty infrastruktury. Relacja Pawła Buszki (IAR)

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także