more_horiz
Wiadomości

Rosja a odpowiedzialność za Smoleńsk. Rzecznik PiS: ta sprawa działa na opozycję jak płachta na byka

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 12:33
Sejm nie przyjął uchwały o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm - posłowie opozycji nie wzięli udziału w głosowaniu nad jedną z poprawek, która dotyczyła katastrofy smoleńskiej. - Nie wiem, dlaczego akurat ta sprawa budzi takie kontrowersje i działa na opozycję jak płachta na byka - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek.
Smoleńsk. Bochenek: ta sprawa działa na opozycję jak płachta na byka
Smoleńsk. Bochenek: ta sprawa działa na opozycję jak płachta na bykaFoto: Sergei Karpukhin/Reuters/Forum

W czwartek Sejm miał głosować nad uchwałą uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Podczas debaty reprezentanci klubów zgodnie wyrazili poparcie dla uchwały. W debacie do projektu została zgłoszona jednak poprawka PiS, która wywołała sprzeciw opozycji.

Zdaniem opozycji poprawka ta miała "burzyć kompromis" wypracowany podczas prac w komisji nad projektem uchwały, dlatego posłowie opozycji nie wzięli udziału w głosowaniu nad poprawką, a kworum zostało zerwane.

Rosja państwem sponsorującym terroryzm. Poprawka PiS

Poprawka zgłoszona przez Antoniego Macierewicza mówiła, że "Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu".

Bochenek w rozmowie z pap.pl został zapytany o to, czy w uchwale powinien znaleźć się zapis o bezpośredniej odpowiedzialności Federacji Rosyjskiej za katastrofę w Smoleńsku. "Uważam, że powinien się znaleźć" - odpowiedział.

Smoleńsk. Bochenek: ta sprawa działa na opozycję jak płachta na byka

Rzecznik PiS zaznaczył, że w "sytuacji, w której jesteśmy", potrzebne jest, aby taka uchwała została przyjęta przez polski parlament. Dodał, że nie wie, "dlaczego akurat ta sprawa budzi takie kontrowersje i działa ona na opozycję jak płachta na byka".

- Chcielibyśmy, żeby ta uchwała wróciła i została przyjęta przez Sejm, żeby nie doszło po raz kolejny do takiej sytuacji jak na poprzednim posiedzeniu, bo to sytuacja rzeczywiście skandaliczna, że w polskim parlamencie [...] opozycja uniemożliwiła podjęcie tej uchwały - oświadczył.

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki w Polskim Radiu 24 zapowiedział, że uchwała uznająca Rosję za państwo sponsorujące terroryzm wróci na najbliższym posiedzeniu Sejmu. - Miejmy nadzieję, że tym razem opozycja nie będzie jej blokować - powiedział i dodał, że "nieprzyjęcie jej to byłby niesłychany blamaż".

Czytaj także:

Zobacz: Rafał Bochenek w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/pb/kor

Zobacz także

Zobacz także