more_horiz
Wiadomości

Ponad 100 czołgów Abrams trafi do Polski. Ambasador USA: wzmocnią bezpieczeństwo wschodniej flanki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 18:54
- 116 czołgów Abrams wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - napisał na Twitterze ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, nawiązując do wyrażenia zgody przez Departament Stanu na sprzedaż używanych czołgów Polsce.
Ponad 100 czołgów Abrams trafi do Polski
Ponad 100 czołgów Abrams trafi do PolskiFoto: PAP/ Darek Delmanowicz

- Cieszymy się z kontynuacji współpracy z Polską w zakresie obronności. 116 czołgów Abrams znacząco wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - napisał Brzezinski w środę.

We wtorek podległa Pentagonowi agencja współpracy obronnej DSCA opublikowała zgodę Departamentu Stanu na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz wozów zabezpieczenia technicznego, mostów towarzyszących, części zamiennych i amunicji o szacunkowej wartości 3,75 mld dolarów.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że pierwsze egzemplarze mogą zostać dostarczone w przyszłym roku.

Obrona wschodniej flanki NATO

Będziemy bronić każdego metra kwadratowego terytorium państw NATO, w tym Polski. Jesteście bezpiecznie, obiecuję wam to - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Mark Brzezinski pytany był podczas spotkania z dziennikarzami w Lublinie o to, czy wie coś na temat zestawów Patriot dla Polski. - Zestawy Patriot są częścią szerszego zaangażowania się na rzecz Polaków i rządu polskiego - odpowiedział ambasador. - Jesteśmy sojusznikami, jak powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Będziemy bronić każdego metra kwadratowego NATO, w tym Polski - zaznaczył Brzezinski. - Polska jest bezpieczna i jest zabezpieczona. To jest to, co mamy do powiedzenia w sprawie Patriotów - podkreślił.

Na pytanie, czy w naszym kraju będzie stacjonowało więcej amerykańskich żołnierzy, Brzezinski odparł: "Bronimy każdego metra kwadratowego Polski, to jest to, co powinniście wiedzieć". - Obiecuję wam to - podkreślił.

Posłuchaj
00:32 12088528_1.mp3 Zestawy Patriot są częścią szerszego zaangażowania się na rzecz Polaków i rządu polskiego - podkreślił ambasador Brzezinski (IAR)

***

Polska, która za 4,7 mld dolarów kupiła 250 nowych czołgów M1A2 Abrams (DSCA wydała zgodę na ten kontrakt w lutym) zdecydowała się także na zakup 116 używanych czołgów Abrams po modernizacji. Mają one wypełnić lukę po czołgach T-72 i PT-91, które Polska ofiarowała Ukrainie. Przy ich zakupie mają zostać wykorzystane środki z amerykańskiej pomocy finansowej. Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak informował, że Polska otrzyma te czołgi po koszcie ich rozkonserwowania oraz pakietu części zamiennych.

PAP/IAR/as/kor

Zobacz także

Zobacz także