more_horiz
Wiadomości

"Sprawa jest ważna". Prezydent informuje o konsultacjach dot. projektu zmian w SN

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 09:39
Prezydent Andrzej Duda pytany o projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym powiedział, że "dzisiaj spodziewam się już takich konsultacji, sprawa jest ważna". Dodał, że w czwartek rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem ds. UE Szymonem Szynkowskim vel Sękiem i marszałek Sejmu Elżbietą Witek.
Prezydent: w piątek spodziewam się konsultacji ws. projektu o SN; sprawa jest ważna
Prezydent: w piątek spodziewam się konsultacji ws. projektu o SN; sprawa jest ważnaFoto: PAP/Leszek Szymański

Posłowie w czwartek mieli się zająć projektem nowelizacji ustawy o SN, autorstwa PiS, który wpłynął do Sejmu w nocy z wtorku na środę. Przedstawiciele PiS mówili, że jest on efektem negocjacji z Komisją Europejską i ma spełnić kluczowy tzw. kamień milowy dot. sądownictwa, pozwalający na wypłatę Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy. Ostatecznie projekt ten został zdjęty z porządku obrad.

Porządek prawny w Polsce

Prezydent, pytany w piątek przez dziennikarzy o kwestię konsultacji z rządem ws. tego projektu, powiedział: "Dzisiaj spodziewam się już takich konsultacji, sprawa jest ważna". - Są już zapowiedziane, są już umówione - dodał.

- Bardzo mi zależy na tych funduszach europejskich, ale bardzo mi też zależy na stabilności polskiego porządku prawnego, a przede wszystkim stabilności sytuacji prawnej obywateli, ale też w pełnym poczuciu odpowiedzialności za nominacje sędziowskie 3 tys. sędziów, które zostały dokonane w ciągu ostatnich lat - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że jeszcze w czwartek o sprawie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem ds. UE Szymonem Szynkowskim vel Sękiem oraz z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. "Kontaktowali się ze mną, jesteśmy umówieni - zaznaczył Andrzej Duda. 

Czytaj także:

Zobacz też: Szymon Szynkowski vel Sęk w PR

dz/PAP, IAR, kor

Zobacz także

Zobacz także