more_horiz

Minister Szynkowski vel Sęk o KPO: jesteśmy zdeterminowani, ale i gotowi na dialog z Brukselą

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 09:15
- Pieniądze z KPO należą się Polsce zgodnie z zobowiązaniami instytucji europejskich, przepisami czy podjętymi decyzjami. Polska te środki otrzyma. Powinniśmy zrobić wszystko, by otrzymała je jak najszybciej - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. UE.

Minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że trwają intensywne negocjacje z Unią Europejską w sprawie otrzymania przez Polskę środków z Krajowego Planu Odbudowy. Szymon Szynkowski vel Sęk dodał, że Polska robi wszystko, by pieniądze z KPO przestały być instrumentem walki politycznej.

Minister podkreślił, że w dobie kryzysu i w momencie rosyjskiej agresji na Ukrainę te pieniądze są w Polsce bardzo potrzebne. Jak zaznaczył, Polska jest otwarta na porozumienie z Komisją Europejską. - W kwestii środków z KPO jest z jednej strony nasza determinacja, z drugiej otwartość na dialog z Komisją Europejską, wyjaśnianie szczegółów (…). Po stronie instytucji europejskich chcemy zobaczyć, czy jest dobra wola, życzylibyśmy sobie, by tempo pracy było szybsze - zaznaczył.

"Pieniądze z KPO są narzędziem walki politycznej"

Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił także, że z Brukseli są wysyłane sygnały, które świadczą o tym, że pieniądze z KPO są narzędziem walki politycznej.

- Chcemy to przeciąć, pokazać, że nie ma żadnych powodów, by Polska, jako kraj przyfrontowy, który wspiera Ukrainę, mierzy się z wieloma wyzwaniami, tych pieniędzy nie otrzymywała - zauważył.

"Nie zamierzamy negocjować w trybie bezwarunkowym"

- W naszym podejściu negocjacyjnym nieprzekraczalnymi granicami są polska konstytucja, traktaty europejskie. Nie zamierzamy negocjować w trybie bezwarunkowym, wręcz przeciwnie, bardzo jasno zarysowaliśmy te warunki, ale po drugiej stronie musi być otwartość. Z naszej strony otwartość i gotowość do dyskusji o szczegółach jest duża, czekamy, jak będzie po stronie europejskiej - oświadczył gość PR24.

Posłuchaj
16:03 PR24 2022_11_22-07-35-25.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk o środkach z KPO (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Czytaj także:

W czerwcu Komisja Europejska przyjęła polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Ta decyzja otworzyła drogę do zatwierdzenia tego dokumentu również przez Radę UE, co było warunkiem wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Polska chce z niego uzyskać 35 miliardów euro. Z tej sumy 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, a reszta to preferencyjne, tanie pożyczki.

Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO w czerwcu, ale do tej pory nasz kraj nie otrzymał wypłaty z Funduszu.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk

Data emisji: 22.11.2022

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka/kor/ms

Zobacz także

Zobacz także