Fuzja Orlenu z Lotosem. Premier: tworzy ogromny podmiot o możliwościach, jakich jeszcze nie było w Polsce
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że fuzja Orlenu z Lotosem była przeprowadzona w sposób wzorcowy. Odniósł się w ten sposób do zarzutów, że w wyniku umowy firma Saudi Aramco zyskała zbyt daleko idące możliwości ingerencji w polski rynek.
2022-12-19, 18:03
Odpowiadając w Oławie na pytania dziennikarzy, szef rządu podkreślił, że o wzorcowym przeprowadzeniu fuzji świadczy reakcja rynku, który ocenia ją bardzo pozytywnie.
- Takie szukanie dziury w całym jest tutaj zupełnie niepotrzebne - mówił premier. - My stoimy murem za tą fuzją, która tworzy ogromny podmiot o możliwościach, jakich jeszcze nie było w Polsce - dodał Mateusz Morawiecki. Podkreślił także, że fuzji bardzo wnikliwie przyglądała się Komisja Europejska i wszystko w ramach połączenia to jej współdecyzje, a w tym zakresie posiada ona kompetencje do zablokowania bądź zezwolenia na fuzję.
Mateusz Morawiecki powiedział, że jest przekonany, iż jest to fuzja, która daje nam dodatkowe możliwości nabycia ropy naftowej po niższej cenie, co ma szczególne znaczenie w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
- Rafineria Gdańska będzie objęta szczególną ochroną. Jest wniosek resortu
- Sprzedaż udziałów Rafinerii Gdańskiej. Prawnicy: państwo ma możliwość zablokowania niechcianego inwestora
- "Nieuprawnione sugestie" w tekście "Wyborczej". Orlen dementuje "tezy niemające poparcia w faktach"
- PKN Orlen sfinalizował transakcje z Aramco. Obajtek: strategiczne znaczenie dla zapewnienia dostaw surowca
***
Przejęcie przez Orlen Grupy Lotos
Przejęcie przez Orlen Grupy Lotos, wcześniej Grupy Energa, a ostatnio PGNiG, odbyło się w ramach budowy przez PKN Orlen multienergetycznego koncernu, mającego m.in. zwiększyć możliwości konkurencyjne na międzynarodowych rynkach oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski.
W czerwcu tego roku PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie z Grupą Lotos. Sprzedaż 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii Lotosu była jednym z warunków Komisji Europejskiej dla przejęcia Lotosu przez PKN Orlen.
PKN Orlen 12 stycznia br. zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej przedstawił środki zaradcze planowane w związku z zamiarem przejęcia Lotosu.
Mają one uchronić polski rynek paliw i rynek rafineryjny przed monopolem.
REKLAMA
W ich ramach ustalono m.in., że koncern Saudi Aramco kupi 30 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej, a węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Lotos znajdujących się na terenie Polski, natomiast Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji.
***
Zobacz także: Daniel Obajtek w Programie 1 Polskiego Radia
PAP/IAR/in./
REKLAMA