more_horiz
Gospodarka

PKN Orlen sfinalizował transakcje z Aramco. Obajtek: strategiczne znaczenie dla zapewnienia dostaw surowca

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 13:11
PKN Orlen podpisał umowy z Aramco Overseas Company dotyczące finalizacji środków zaradczych wynikających z warunkowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia przez Orlen kontroli nad Lotosem - poinformował w środę Orlen w komunikacie.
Daniel Obajtek: zamknięcie transakcji z Aramco ma strategiczne znaczenie dla dalszego zapewnienia dostaw surowca nie tylko do Polski, ale całego regionu.
Daniel Obajtek: zamknięcie transakcji z Aramco ma strategiczne znaczenie dla dalszego zapewnienia dostaw surowca nie tylko do Polski, ale całego regionu.Foto: PAP

PKN Orlen poinformował, że "w celu wdrożenia środków zaradczych w obszarze rynku produkcji paliw oraz rynku hurtowej sprzedaży paliw określonych w decyzji Komisji Europejskiej z dnia 14 lipca 2020 roku wyrażającej warunkową zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Spółkę kontroli nad Grupą LOTOS (...) w dniu 30 listopada 2022 roku spółka podpisała z Aramco Overseas Company B.V. (...) przyrzeczoną umowę sprzedaży na rzecz Aramco 100 proc. udziałów w LOTOS SPV 1 Sp. z o.o.".

"Strategiczne znaczenie dla dostaw"

"W ramach transakcji, ogłoszonej już w styczniu 2022 r., PKN Orlen utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce" - podał PKN Orlen w komunikacie.

Z kolei prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zauważył, że zamknięcie transakcji z Aramco ma strategiczne znaczenie dla dalszego zapewnienia dostaw surowca nie tylko do Polski, ale całego regionu.

- Zbudowaliśmy największą grupę w Europie Środkowej, silną biznesowo w kilku różnych obszarach, co gwarantuje dalszy dynamiczny rozwój bieżącej działalności, ale też skuteczne wejście w nowe linie biznesowe. Oznacza to dla nas nowe możliwości wzrostu, które umożliwią dalszy rozwój w perspektywicznych obszarach, w tym produktach zapewniających wysoką marżę - podkreślił prezes koncernu.

"Okazja do rozwoju nowych strumieni biznesowych"

Jak zaznaczono w komunikacie, inwestycje w Polsce to znaczący krok milowy dla Aramco na drodze do realizacji długoterminowej strategii wzrostu mocy w obszarze zintegrowanych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz wsparcie w dywersyfikacji portfolio produktów w całym łańcuchu przetwarzania węglowodorów. Transakcja ma również na celu zapewnienie solidnych podstaw do dalszego rozwoju biznesu oraz wdrożenia strategii Aramco w zakresie zwiększania ich zdolności liquids-to-chemicals do 4 mln baryłek dziennie.

- Zawarte transakcje cementują obecność Aramco na kluczowym rynku europejskim i zapewniają wyjątkową okazję do rozwoju nowych strumieni biznesowych liquid-to-chemicals, z zamiarem wzmocnienia naszej globalnej obecności w segmencie downstream i wsparcia dywersyfikacji naszego portfolio. Równocześnie dążymy do dalszego rozwoju naszego portfolio produktowego w ramach realizowanej obecnie przez nas strategii transformacji w segmencie downstream - powiedział Mohammed Y. Al Qahtani z Aramco.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS