more_horiz
Wiadomości

Od stycznia wraca VAT na paliwa. Obajtek: nie powinien mieć istotnego wpływu na ceny

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 20:29
Prezes PKN Orlen podkreślił, że powrót VAT-u, który narzuciła Komisja Europejska, "nie powinien mieć istotnego wpływu na ceny paliw". - Będą się one kształtować na poziomie podobnym do obecnego - zapewnił w TVP Info Daniel Obajtek.
Ceny paliw na stacjach w 2023 roku. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnia, że koncern zrobi wszystko, by utrzymać dotychczasowy pułap
Ceny paliw na stacjach w 2023 roku. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnia, że koncern zrobi wszystko, by utrzymać dotychczasowy pułapFoto: Shutterstock/Fotokon

Od 1 stycznia wraca 23-proc. stawka VAT na paliwa, która od lutego była obniżona do 8 proc., dzięki rządowej tarczy antyinflacyjnej.

- Powrót VAT-u, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, nie powinien mieć istotnego wpływu na paliwa na naszych stacjach. Zrobimy wszystko, żeby ceny były na podobnym poziomie i słowa dotrzymamy - stwierdził Daniel Obajtek.

Jak wyjaśnił, wiąże się to m.in. z tym, iż sytuacja się stabilizuje, złoty się wzmacnia, a cena ropy waha się między 80 a 90 dolarów za baryłkę.

Ceny paliw. Prezes PKN Orlen uspokaja

Szef Orlenu przypomniał także, że płocki koncern połączył się z Lotosem. Zwiększono też udział na rynku hurtowym. - Uzyskaliśmy pewne synergie. Mamy stabilne dostawy ropy nie tylko do Polski, ale do całego regionu (...). Dziś możemy zakomunikować Polakom, że te ceny będą stabilne - powiedział.

Posłuchaj
00:21 12120674_1.mp3 Prezes PKN Orlen o cenach paliw w 2023 roku (IAR)

Szef Orlenu podkreślił ponadto, że ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. Daniel Obajtek przestrzegł przed paniką przed końcem roku i zachęcał do korzystania ze stacji Orlenu normalnie, czyli wtedy, kiedy będzie taka potrzeba.

Zobacz także:

jp/pb/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także