Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. Temperatury zaskoczą, czegoś takiego dawno nie było

Ostatni dzień starego roku i pierwszy dzień nowego upłyną pod znakiem wiosennej aury. Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, niemal w całym kraju termometry będą wskazywać dwucyfrowe wartości powyżej zera. - To jest ewidentnie kilka dni anomalii pogodowej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl synoptyk IMGW Ewa Łapińska.  

2022-12-30, 19:55

Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. Temperatury zaskoczą, czegoś takiego dawno nie było
Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. Będzie bardzo ciepło. Foto: Shutterstock/Patryk Kosmider

- Mamy wyjątkowo ciepłą końcówkę roku - podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl synoptyk IMGW Ewa Łapińska. Choć już od ponad tygodnia obowiązuje zarówno astronomiczna, jak i kalendarzowa zima, to nie widać jej w pogodzie. Obecna aura przypomina bardziej przedwiośnie. W piątek termometry w Warszawie wskazywały 9 stopni Celsjusza. To jednak dopiero przedsmak tego, co wydarzy się w rozpoczynający się weekend. 

Noc z piątku na sobotę będzie jeszcze chłodna. Na północnym-wschodzie termometry mają wskazywać około 0 stopni Celsjusza. Nieco cieplej będzie na zachodzie - minimalna temperatura prognozowana dla województwa lubuskiego to 5 stopni Celsjusza. W sylwestra już niemal w całym kraju termometry wskażą dwucyfrowe wartości.

Noc sylwestrowa ciepła, pogodna z silnym wiatrem 

- Z południowego-zachodu Europy napłynie do nas ciepłe, polarno-morskie powietrze - mówi synoptyk IMGW Ewa Łapińska. W ostatni dzień 2022 roku najcieplej będzie na zachodzie Polski - do 16 stopni Celsjusza. W centrum kraju termometry mają wskazywać około 10-11 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej będzie na wschodzie - około 6-8 stopni, ale to i tak o kilka stopni więcej niż wynosi średnia wieloletnie temperatura dla tej pory roku.

Ostatni dzień starego roku przyniesie też trochę opadów deszczu, zwłaszcza na północy. - Początkowo na przeważającym obszarze kraju będzie pochmurno. Lokalnie może też pokropić deszcz. Najwięcej spodziewamy się go na północy. Natomiast na południu z godziny na godziny będzie coraz więcej rozpogodzeń, a deszcz będzie zanikał - wyjaśnia Ewa Łapińska.

REKLAMA

W nocy niewielkie opady deszczu możliwe są już jedynie na Wybrzeżu. Na termometrach utrzymają się natomiast wysokie jak na tę porę roku wartości. - W noc sylwestrową z każdą godzinę będzie coraz mniej chmur, a coraz więcej pogodnego nieba. Termometry wskażą około 7 stopni Celsjusza na wschodzie przez 10 w centrum do 12 na zachodzie - tłumaczy synoptyk IMGW. 

Prognozowane są natomiast silne podmuchy. - Będzie wiał porywisty wiatr. W centrum jego prędkość będzie dochodzić do 60 km/h, a nad morzem i rejonach podgórskich nawet do 80 km/h. Ten wiatr będzie, więc troszkę dokuczliwy tej nocy - mówi ekspertka w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.

»Sprawdź prognozę pogody dla Twojego miasta w PolskieRadio24.pl«

2023 rok przywita wiosenną aurą 

Porywisty wiatr ma towarzyszyć nam również pierwszego dnia nowego roku. Ten zapowiada się jeszcze cieplejszy niż ostatni dzień 2022 roku. Termometry wskażą od 12 stopni Celsjusza na wschodzie przez 15 w centrum do nawet 17 na zachodzie. Do tego na przeważającym obszarze kraju na niebie pojawi się więcej słońca.

REKLAMA

- Na przeważającym obszarze kraju będzie naprawdę pogodnie. Pochmurna będzie jedynie północna Polska. Niewielkie opady deszczu możliwe są jedynie na Wybrzeżu oraz Warmii i Mazurach - tłumaczy Ewa Łapińska.

Dwucyfrowe wartości termometry pokażą również w poniedziałek. Wiosenna aura nie potrwa jednak długo. W połowie tygodnia ma nadejść ochłodzenie. - Noce już nie będą takie ciepłe. Temperaturowo zbliżą się do 0. W ciągu dnia temperatury także spadną poniżej 7 stopni - mówi synoptyk IMGW. W przyszły weekend lokalnie mogą nawet wystąpić opady śniegu.

»Więcej informacji o warunkach drogowych znajdziesz na stronach Polskiego Radia Kierowców«

MF, PolskieRadio24.pl 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej