more_horiz
Wiadomości

Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Premier: zapewni dostęp do kompleksowej terapii

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 13:01
- Musimy jeszcze więcej wysiłku włożyć w profilaktykę i jak najwcześniejsze wykrywanie nowotworów - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Rolą rządu jest zbudowanie systemu, który pozwoli na to, by lekarstwa mogły być zastosowane na jak najwcześniejszym etapie - dodał, zapowiadając Krajową Sieć Onkologiczną.
Premier Mateusz Morawiecki mówił na konferencji prasowej, że Krajowa Sieć Onkologiczna pozwoli na lepszą opiekę dla chorych na raka
Premier Mateusz Morawiecki mówił na konferencji prasowej, że Krajowa Sieć Onkologiczna pozwoli na lepszą opiekę dla chorych na rakaFoto: Twitter/@PremierRP

Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Przewiduje on m.in., że poszczególne etapy leczenia będą przebiegać według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin.

- Rocznie około 180 tys. Polaków otrzymuje informację, że ktoś zachorował na nowotwór złośliwy - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej podsumowującej posiedzenie rządu poświęcone m.in. krajowej strategii onkologicznej. Jak mówił, jest "po spotkaniu z ekspertami światowej klasy", którzy podkreślają znaczenie wczesnej diagnozy w procesie leczenia nowotworów.

Równy i sprawiedliwy dostęp do leków i lekarzy

Celem rządu jest m.in. właśnie umożliwienie dostępu do szybkiej diagnozy nowotworów. Krajowa Sieć Onkologiczna "zapewni również chorym dostęp do kompleksowej terapii i opieki". - Chodzi przecież o to, by pacjent nie szukał specjalistów daleko od swego miejsca zamieszkania - wskazał szef rządu.

- Zależy nam na tym, by poprzez wdrożenie projektu o nazwie Krajowa sieć onkologiczna, dostęp [do leków] był jak najbardziej sprawiedliwy i jak najbardziej równomierny na terenie naszego kraju - powiedział Mateusz Morawiecki.

00:29 morawiecki - 1 12128509_1.mp3 Premier Mateusz Morawicki: chcemy, by - bez względu na miejsce zamieszkania - każdy Polak i każda Polka mieli dostęp do jak najwyższej jakości usług medycznych (IAR)

Rząd chce skuteczniej leczyć nowotwory

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by jak najszybciej wdrażać kolejne etapy tego wielkiego programu pod nazwą "Narodowa Strategia Onkologiczna" i "Krajowa Sieć Onkologiczna". Dla dobra pacjentów, dla dobra Polaków po to, by jak najbardziej skutecznie leczyć z nowotworów wszystkich tych, którzy na nie zapadną - podkreślił premier.

00:27 morawiecki - 2 12128541_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: nasz cel to Polska, w której nowotwory są wykrywane jak najwcześniej, a pacjenci leczeni są skutecznie i komfortowo (IAR)

- Będziemy starali się, aby ta ustawa jak najszybciej trafiła do Sejmu. Jeśli nie na najbliższe, to na kolejne posiedzenie - oświadczył.

Czytaj także:

Kompleksowa opieka w całym kraju

Krajowa sieć onkologiczna ma zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną w całym kraju, a poszczególne etapy leczenia będą przebiegać według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin. Priorytetem jest zapewnienie każdemu dorosłemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, opieki onkologicznej opartej na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.

W informacji w wykazie prac rządu informowano, że strukturę KSO będą tworzyły specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego III, II i I poziomu referencyjnego (SOLO III poziomu, SOLO II poziomu, SOLO I poziomu) wraz z centrami kompetencji i ośrodkami satelitarnymi, jak również ośrodki kooperacyjne. Tylko podmioty lecznicze wchodzące w skład KSO będą uprawnione do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie opieki onkologicznej, finansowanych ze środków publicznych.

Stały wzrost liczby diagnoz

Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Bezwzględna liczba nowotworów złośliwych w kraju stale wzrasta, czego przyczyną jest zarówno starzenie się społeczeństwa, jak i wzrost narażenia na czynniki związane ze stylem życia.

PolskieRadio24.pl, PAP/ mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także