Trwają prace nad zaostrzeniem kar za szpiegostwo. Krajewski: w tej kwestii jestem zwolennikiem dożywocia

- Rozmawiamy w klubie parlamentarnym PiS i pracujemy nad rozwiązaniami m.in. zaostrzającymi kary za szpiegostwo. Jestem gorącym zwolennikiem wprowadzenia kary dożywocia za organizację i udział w szpiegostwie przeciwko Polsce - powiedział w Studiu PAP poseł PiS Jarosław Krajewski.

2023-01-03, 13:15

Trwają prace nad zaostrzeniem kar za szpiegostwo. Krajewski: w tej kwestii jestem zwolennikiem dożywocia
Trwają prace nad zaostrzeniem kar za szpiegostwo. Krajewski: jestem zwolennikiem kary dożywocia. Foto: PAP/Albert Zawada

Poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych Jarosław Krajewski we wtorek w rozmowie z PAP.PL powiedział, że trwają prace nad zaostrzeniem kar za szpiegostwo. - Zaostrzenie kar, a po drugie zmiana definicji szpiegostwa, ponieważ dzisiejsze rozwiązania, które są w Kodeksie karnym, są rozwiązaniami archaicznymi - powiedział.

- W tym momencie pracujemy nad tymi rozwiązaniami (...) rozmawiamy o tym w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. Jako pierwsi zasygnalizowaliśmy ten temat jako posłowie z sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych - zaznaczył.

Kwestia dożywocia

Pytany o to, jak powinny jego zdaniem zostać zaostrzone kary za szpiegostwo, stwierdził, że jest on "gorącym zwolennikiem" wprowadzenia "kary dożywocia za organizację i udział w szpiegostwie przeciwko Rzeczpospolitej". Zauważył, że dzisiaj zgodnie z Kodeksem karnym najwyższa kara za organizację lub kierowanie działalnością obcego wywiadu to do 25 lat pozbawienia wolności.

- To jest kwestia dożywocia, jeżeli jest tak, że ktoś świadomie organizuje i współpracuje z obcym państwem przeciwko swojej ojczyźnie, lub przeciwko Polsce, bo może to dotyczyć również cudzoziemców, to musi zdawać sobie sprawę z tego, że powinna spotkać go najwyższa kara - ocenił.

REKLAMA

Definicja szpiegostwa

Oprócz zaostrzenia kar, zdaniem Krajewskiego uaktualnione powinny zostać także przepisy dotyczące definicji szpiegostwa, które dziś są "rozwiązaniami archaicznymi". Zaznaczył, że nie obejmują one odpowiednio "szeregu działań w cyberprzestrzeni", które powinny być skutecznie zwalczane przez instytucje państwa.


Czytaj też:

PAP/pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej