Premier spotkał się z politykami Solidarnej Polski. Jak przebiegły rozmowy? Rzecznik rządu zabrał głos

- Na spotkaniu z Solidarną Polską premier Mateusz Morawiecki, szef KPRM Marek Kuchciński i szef klubu PiS Ryszard Terlecki wskazali na to, że środki z KPO są niezwykle istotne w kontekście wszelkich ryzyk geopolitycznych - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

2023-01-04, 17:13

Premier spotkał się z politykami Solidarnej Polski. Jak przebiegły rozmowy? Rzecznik rządu zabrał głos
Rzecznik rządu Piotr Müller: środki z KPO są niezwykle istotne. Foto: PAP/Mateusz Marek

W środę w KPRM odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z parlamentarzystami Solidarnej Polski. Głównym tematem rozmów miał być projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i kwestia odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Po zakończeniu spotkania podsumowali je rzecznik rządu i minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

"Zależy nam, żeby ta ustawa i prace nad nią były kontynuowane na najbliższym posiedzeniu Sejmu"

Jak powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, "pomiędzy Solidarną Polską a pozostałą częścią klubu parlamentarnego jest pewnego rodzaju niezgodność, co do kwestii związanych z ustawą, która otwiera drogi do środków finansowych z Krajowego Planu Odbudowy". - Dzisiaj te różnice zdań: zarówno w kwestii legislacyjnej, czysto prawnej, ale w kwestiach też ekonomicznych, zostały przez obie strony przedstawione - dodał.


Posłuchaj

Rzecznik rządu o różnicy zdań w sprawie ustawy o SN (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

Poinformował także, że "premier Mateusz Morawiecki oraz szef Kancelarii Premiera (Marek Kuchciński - przyp. red.), szef klubu parlamentarnego (Ryszard Terlecki - przyp. red) wskazali na to, że środki z Krajowego Planu Odbudowy są niezwykle istotne w kontekście wszelkich ryzyk geopolitycznych, ryzyk związanych z sytuacją na rynkach finansowych".


Posłuchaj

Rzecznik rządu Piotr Müller: nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym otwiera drogę do środków z KPO (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

- Zależy nam, żeby ta ustawa i prace nad nią były kontynuowane na najbliższym posiedzeniu Sejmu i z takim zamiarem dalej idziemy - powiedział Müller.



Najbliższe posiedzenie Sejmu jest zaplanowane w dniach 11-13 stycznia.

REKLAMA

"Środowe spotkanie spaja Zjednoczoną Prawicę"

Szynkowski vel Sęk dodał, że kolejne konsultacje "pokazują sens prowadzenia rozmów nie tylko o projekcie ustawy, ale jako pochodna szerszej, ważniejszej dyskusji o tym, jak w kryzysie geopolitycznym, w jakim znalazła się Europa, powinien odnaleźć się nasz kraj i jakie środki zaradcze powinny zostać pilnie podjęte, by wykorzystać maksymalnie potencjał naszej obecności w UE".

Według niego "zdaje się nie ulegać wątpliwości" fakt, że w tym szczególnym momencie rząd powinien podjąć wszelkie starania, by wykorzystać wszelkie możliwości pozyskania środków finansowych, które mogą służyć wzmacnianiu szeroko pojętego bezpieczeństwa Polski, rozumianego także jako bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne.

Minister stwierdził, że środowe spotkanie spaja Zjednoczoną Prawicę; wyraził nadzieję, że pomimo rozbieżności "w kwestiach szczegółowych, dotyczących ustawy, często detalicznych", nie przesłonią one "konieczności podjęcia wyzwania w szeroko pojętym kontekście geopolitycznym". 

20 miliardów euro w formie grantów i ponad 30 miliardów w formie pożyczek

Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym został skierowany do Sejmu w połowie grudnia. Zgodnie z jego zapisami sprawy dyscyplinarne środowiska sędziowskiego miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny. Pierwsze czytanie ma się odbyć na posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się 11 stycznia 2023 roku.

W sumie do Polski z unijnego Funduszu Odbudowy ma w całej perspektywie wpłynąć ponad 20 miliardów euro jako granty i ponad 30 miliardów w formie pożyczek. Jednym z kamieni milowych, których realizacja ma zgodnie z porozumieniem z Komisją Europejską odblokować te środki, są zmiany dotyczące Sądu Najwyższego, odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i ich niezależności.

Czytaj także:

IAR/PAP/mg/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej