Wybór ławników SN z KOD. Jest list do Tomasza Grodzkiego ws. ich zaangażowania politycznego

2023-01-05, 12:16

Wybór ławników SN z KOD. Jest list do Tomasza Grodzkiego ws. ich zaangażowania politycznego
Sylwester Tułajew: postawa Tomasza Grodzkiego pokazuje, że Senat opóźnia przyjęcie ważnych i potrzebnych ustaw. Foto: Twitter/@PolskiSenat

Choć kadencja ławników Sądu Najwyższego wybranych przez Senat spośród działaczy KOD miała się zacząć 1 stycznia, dotychczas żaden nie złożył ślubowania. "Gazeta Polska Codziennie" informuje o liście w tej sprawie, jaki wysłała I prezes SN Małgorzata Manowska do Tomasza Grodzkiego.

Senat wybrał w październiku 30 ławników Sądu Najwyższego spośród 54 kandydatur. Kandydatury zdecydowanej większości wyłonionych ławników - 26 osób - zostały zgłoszone przez Komitet Obrony Demokracji.

"Pierwsza prezes SN przyjęła ślubowanie jedynie od czworga ławników II kadencji, którzy wcześniej pełnili służbę" – podaje Gazeta Polska Codziennie. Możliwe, że reszta z nich nigdy nie zostanie dopuszczona do udziału w orzekaniu.

Pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska wysłała w środę do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego pismo wzywające do przeprowadzenia reasumpcji głosowania nad uchwałą ws. ławników ze względu na ich "daleko idące zaangażowanie polityczne, które nie daje gwarancji bezstronności".

Uchwałą Kolegium SN z 14 maja ustalono liczbę ławników Sądu Najwyższego drugiej kadencji na 30 osób. Ławnicy drugiej kadencji mieli objąć swoje funkcje od początku 2023 roku i pełnić je do 31 grudnia 2026 roku.

Wybór działaczy KOD

W połowie lipca br. senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji dokonała wstępnej oceny 59 złożonych zgłoszeń, w wyniku której pięć nie spełniło wymogów formalnych. Spośród 54 pozostałych zgłoszeń 31 kandydatów na ławników zgłosił Komitet Obrony Demokracji. Pozostałych kandydatów zgłosiły grupy obywateli albo inne organizacje - np. lokalne komisje NSZZ "Solidarność".

We wrześniu - podczas kolejnego, tym razem wielogodzinnego posiedzenia komisji senackiej - kandydaci prezentowali swoje kandydatury i odpowiadali na pytania senatorów. W konsekwencji komisja pozytywnie zaopiniowała wówczas kandydatury 25 osób. Ostateczny dokonany w czwartek wybór Senatu tylko częściowo był zgodny z rekomendacjami komisji.

Kim jest ławnik Sądu Najwyższego?

Według ustawy ławnikiem SN może być osoba, która m.in. posiada wyłącznie obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i publicznych; jest nieskazitelnego charakteru; ukończyła 40 lat, ale - w dniu wyboru - nie ukończyła jeszcze 60 lat; jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika; posiada co najmniej wykształcenie średnie. Nie może nim być osoba, która m.in.: jest zatrudniona w sądach, prokuraturze lub policji, pracuje w urzędach obsługujących centralne organy państwa, jest adwokatem, radcą prawnym, notariuszem, żołnierzem, duchownym albo należy do partii politycznej.

Generalnie ławnicy uczestniczą w Sądzie Najwyższym w rozpoznawaniu skarg nadzwyczajnych oraz spraw dyscyplinarnych m.in. sędziów. Ławników wybiera Senat w głosowaniu jawnym. Udział ławników w orzekaniu przez SN oraz ich wybór przez Senat wynika z ustawy o SN obowiązującej od 3 kwietnia 2018 r.

Czytaj więcej:

pg,GPC,TVP Info,pap

Polecane

Wróć do strony głównej