more_horiz
Wiadomości

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy. W całej Polsce kilkaset podobnych wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 17:03
W piątek, w uroczystość Objawienia Pańskiego, wyruszy w Warszawie oraz w około 800 miejscowościach w Polsce i na świecie Orszak Trzech Króli. Hasłem tegorocznych orszaków będą słowa "Niechaj prowadzi nas gwiazda!". Królowie Azji, Europy i Afryki będą wędrować do stajenki, gdzie pokłonią się nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus.
15. Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy. W Polsce kilkaset podobnych wydarzeń
15. Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy. W Polsce kilkaset podobnych wydarzeńFoto: PAP/Tomasz Gzell

Reżyser i scenarzysta orszaku Anna Murawska powiedziała, że Trzej Królowie prowadzeni przez gwiazdę wyruszą z placu Zamkowego o godzinie 12.00. Na miejscu zaplanowano m.in. występy dzieci, taniec smoków, aniołów i wielbłądów czy musztrę Rzymian. Następnie orszak ruszy, śpiewając kolędy.

- Prowadzić będzie nas gwiazda, za nią szli będą pastuszkowie. Dalej trzy królewskie orszaki - król afrykański będzie jechał na żywym wielbłądzie, za nim będą szły wielbłądy pluszowe i wojownicy afrykańscy, następnie król azjatycki będzie jechał na pojeździe, którym będzie ogromne trzymetrowe dymiące kadzidło, oraz król europejski, który będzie płynął na wspaniałym żaglowcu - wyjaśniała Anna Murawska.

Organizatorzy przygotowali ponad pół miliona tekturowych koron i śpiewników, które będą rozdawane uczestnikom.

Przewodniczący Fundacji Orszaku Trzech Króli Piotr Giertych powiedział, że przesłaniem orszaku jest dobro i pokój.

Święto Trzech Króli. Msza święta w Programie 1 Polskiego Radia

Historia sprzed dwóch tysięcy lat

- Jest to przesłanie do wszystkich ludzi. Z przesłaniem pokoju będzie przedstawiona historia sprzed dwóch tysięcy lat po to, żeby pokazać, że wszyscy Polacy i pozostali uczestnicy potrafią się wspólnie dobrze bawić, zjednoczyć, zrobić coś pięknego i pokojowego. Przesłanie dobra i pokoju będzie jednym z najważniejszych tego dnia" - podkreślał Piotr Giertych.

O 11.00 kardynał Kazimierz Nycz będzie celebrował mszę świętą w archikatedrze warszawskiej. Orszak rozpocznie się o godzinie 11.55 przedstawieniem Trzech Króli. Następnie o 12.00 na placu Zamkowym wierni odmówią modlitwę "Anioł Pański".

Orszak o 12.30 dotrze do Stajenki na placu Piłsudskiego, gdzie Mędrcy pokłonią się Jezusowi i złożą dary. Uczestnicy będą mogli zatańczyć poloneza do melodii kolędy "Bóg się rodzi". Po zakończeniu orszaku wszyscy wspólnie posłuchają kolęd polskich i ukraińskich. Więcej informacji na stronie orszak.org.

Patronem medialnym Orszaku 2023 jest Polskie Radio.

IAR/mn/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także