Niedziela względnie ciepła, ale IMGW ostrzega przed mgłami. Sprawdź prognozę pogody
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia jest w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtuje rozległy niż znad Atlantyku. Polska znajduje się na skraju tego niżu. W drugiej połowie dnia do krańców zachodnich kraju zbliżać się będzie strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu napływa ciepłe powietrze polarne morskie.
2023-01-08, 06:03
Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa i będzie spadać.
Niedziela ciepła, ale miejscami może spaść deszcz
W niedzielę w Polsce zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południu i zachodzie kraju miejscami również rozpogodzenia. Miejscami na północy i południowym wschodzie słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od -1 st. C na Suwalszczyźnie, około 6 st. C w centrum, do 10 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-wschodni i południowy. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach do 90 km/h, w Sudetach do 60 km/h.
- W ciągu dnia najładniejsza pogoda będzie na południowym zachodzie, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na Pomorzu oraz na krańcach południowo-wschodnich możliwe są słabe opady deszczu - poinformował synoptyk IMGW Jakub Gawron.
Noc z przejaśnieniami
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, w pierwszej połowie nocy na północnym wschodzie również deszcz ze śniegiem i przejściowo możliwy marznący deszcz, powodujący gołoledź. W dolinach górskich lokalne mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od 1 do 5 st. C, w rejonach podgórskich i na północnym wschodzie od -2 do -1 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowy i południowo-wschodni.
REKLAMA
»Sprawdź prognozę pogody dla twojej miejscowości w PolskieRadio24.pl«
Uwaga na mgły i gołoledź o poranku
Jak ostrzegł synoptyk, przed południem miejscami będą utrzymywać się mgły ograniczające widzialność do 200 metrów.
W związku z sytuacją meteorologiczną, w niedzielę rano obowiązują ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed marznącymi opadami deszczu. Alerty wydano dla całego województwa podlaskiego. Obowiązują do godziny 9 rano.
»Więcej informacji o warunkach drogowych znajdziesz na stronach Polskiego Radia Kierowców«
REKLAMA
Poniedziałek pogodny
W poniedziałek w Polsce zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu, początkowo na krańcu północno-wschodnim również deszcz ze śniegiem. Miejscami na południu kraju suma opadów deszczu do 15 mm. Wysoko w górach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 4 do 9 st. C, tylko na północnym wschodzie około 2 st C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, w rejonie podgórskim Karpat miejscami dość silny z kierunków południowych, wieczorem od zachodu skręcający na zachodni. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach do 120 km/h, w Sudetach do 65 km/h.
W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie duże i okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 6 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, południowy i południowo-wschodni.
Stabilizacja pogody na początku tygodnia
Najbliższe dni przyniosą stabilizację pogody. Wciąż nie widać zimowej aury poza północnym wschodem kraju - przekazał IAR synoptyk IMGW Jakub Gawron.
Posłuchaj
Według prognoz synoptyków IMGW, pogoda z temperaturami powyżej zera przez całą dobę utrzyma się przez najbliższy tydzień niemal w całej Polsce. Niewielkie mrozy mogą się utrzymać w pierwszych dniach tygodnia tylko na północnym wschodzie oraz w górach.
REKLAMA
Trudne warunki w górach, TOPR przestrzega turystów
W Tatrach są nadal wymagające warunki do uprawiania turystyki. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. W dolnych partiach szlaki miejscami pokryte są warstwą lodu, natomiast wysoko w górach jest pełna zima. Większość szlaków jest mocno oblodzona i śliska. Twardą warstwę starego śniegu pokryła cienka warstwa świeżego, co zwiększa zagrożenie lawinowe.
Poruszanie się w górach w takich warunkach wymaga specjalistycznego sprzętu, czyli raków, czekana i kasku. Ratownicy nieustannie przypominają, że tak zwane raczki nie nadają się do chodzenia po górach, a jedynie po chodnikach lub w dolinach. Używanie takiego sprzętu było w ostatnich tygodniach przyczyną kilku śmiertelnych wypadków.
- Taternicy przetrwali noc na Kozich Czubach. Z pomocą przybył dron
- Koniec z jazdą na nartach w przerwie świątecznej? Naukowcy przedstawili możliwy scenariusz
- Zbliżają się ferie zimowe w szkołach. Które województwa rozpoczynają przerwę? [HARMONOGRAM]
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA