Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym skierowana do komisji. Dalszych prac nie chciały dwie partie
Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Już w pierwszym czytaniu chciały odrzucić projekt jedynie Solidarna Polska i Konfederacja. Przeciw było Prawo i Sprawiedliwość i większość opozycji.
2023-01-11, 15:32
Przepisy zgłoszone w Sejmie przez posłów PiS mają pomóc odblokować unijne pieniądze dla Polski w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym
Projekt przewiduje m.in., że sprawy dyscyplinarne środowiska sędziowskiego zostaną przeniesione z Sądu Najwyższego do Naczelnego Sądu Administracyjnego, zaś istniejąca w Sądzie Najwyższym Izba Odpowiedzialności Zawodowej będzie zajmować się pozostałymi zawodami prawniczymi.
Poseł PiS Kazimierz Smoliński mówił, że propozycja ta jest zgodna z Konstytucją. Podczas debaty sejmowej wyjaśniał, że ustawa zasadnicza przewiduje, że kwestia pociągnięcia do odpowiedzialności sędziego musi być rozstrzygnięta przez sąd ustanowiony ustawą. Dlatego - jak tłumaczył - Sejm w drodze ustawy ma prawo przenieść do dowolnej instytucji sądowej kwestię odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej sędziów.
Opozycja zgłasza poprawki
W ostatnich tygodniach toczyły się w tej sprawie konsultacje przedstawicieli rządu z koalicyjną Solidarną Polską oraz z otoczeniem prezydenta Andrzeja Dudy.
REKLAMA
Szef klubu KO Borys Budka powiedział, że opozycja jest gotowa do prac nad tym projektem i uchwalenia go na tym posiedzeniu. Mówił, że opozycja przygotowała własne poprawki do projektu. Jednocześnie zaapelował do PiS o odwołanie z rządu polityków Solidarnej Polski.
Teraz nad projektem będzie pracować sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Jej posiedzenie zwołano na 20.00.
Posłuchaj
- Trwa posiedzenie Sejmu. Posłowie pracują nad Kodeksem wyborczym i nowelizacją ustawy o SN [TRANSMISJA]
- Zmiany w Kodeksie wyborczym. Szejna (Nowa Lewica): moglibyśmy je poprzeć, ale od następnych wyborów
IAR/jmo
REKLAMA
REKLAMA