more_horiz
Wiadomości

Wsparcie Ukrainy. Mariusz Błaszczak rozmawiał w tej sprawie z szefem brytyjskiego MON

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 18:00
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozmawiał telefonicznie z brytyjskim sekretarzem obrony Benem Wallace'em na temat zwiększenia pomocy dla Ukrainy. Resort przekazał w mediach społecznościowych, że wśród tematów rozmowy ministrów znalazły się także kwestie związane z dwustronną współpracą wojskową oraz modernizacją techniczną Wojska Polskiego.
Wicepremier Błaszczak rozmawiał z brytyjskim sekretarzem obrony o zwiększeniu pomocy dla Ukrainy
Wicepremier Błaszczak rozmawiał z brytyjskim sekretarzem obrony o zwiększeniu pomocy dla UkrainyFoto: PAP/Abaca/AA/ABACA

Pod koniec grudnia Wallace, cytowany przez agencję Reutera, ogłosił, że Wielka Brytania przeznaczy w 2023 roku 2,3 mld funtów (ok. 12,1 mld zł) na pomoc dla Ukrainy. Minister dodał, że część tej pomocy będzie wsparciem niewojskowym i humanitarnym.

Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę Londyn przekazał Kijowowi pomoc wojskową o wartości ponad 2 mld funtów. Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, rządem brytyjskim kierował Boris Johnson, wysoko ceniony na Ukrainie za wsparcie dla tego kraju. Obecnie Wielka Brytania jest drugim po Stanach Zjednoczonych największym dawcą wsparcia dla Ukrainy.

Wsparcie Ukrainy. Polska przekaże czołgi Leopard

We Lwowie prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, które zostaną przekazane w ramach budowania koalicji międzynarodowej w tej sprawie.

- Podjęliśmy decyzję o tym, że takie wsparcie dla Ukrainy ze strony polskiej nastąpi. Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji. Musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód, i tak dalej, które sa w tym celu potrzebne - mówił prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że Polska przede wszystkim chce, żeby to była koalicja międzynarodowa. - I my, do tej koalicji międzynarodowej, podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego kompanii czołgów Leopard, która mam nadzieję w szeregu z innymi kompaniami czołgów także Leopard i innych, które zostaną tutaj przez inne państwa złożone popłynie w niedługim czasie różnymi drogami na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy - powiedział. - Taka decyzja w Polsce już jest - oświadczył prezydent.

Czytaj także:

Zobacz: Adam Bielan, europoseł i prezes Partii Republikańskiej w Programie 3 Polskiego Radia

PAP/IAR

asp

Zobacz także

Zobacz także