more_horiz
Wiadomości

Nie żyje senator Marek Plura. Polityk miał 52 lata

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2023 16:33
W wieku 52 lat zmarł senator Platformy Obywatelskiej Marek Plura. Polityk od urodzenia cierpiał na postępujący zanik mięśni, a kilka ostatnich dni spędził na oddziale intensywnej terapii, zmagając się z infekcją górnych dróg oddechowych. O jego śmierci poinformowała Kancelaria Senatu RP.
Zmarł senator Marek Plura
Zmarł senator Marek PluraFoto: Tomasz Wiktor/PAP

Marek Plura piastował mandat senatora X kadencji z okręgu katowickiego. Ponadto sprawował mandat posła na Sejm VI i VII kadencji, był także posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Aktywnie działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz Śląska. 

Polityk urodził się 18 lipca 1970 r. w Raciborzu. Był absolwentem Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie, z tytułem magistra pedagogiki. Był psychoterapeutą. Pracował w Ośrodku Pomocy Kryzysowej Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych SPES jako pracownik socjalny oraz w Ośrodku Rewalidacyjnym "Akcent" jako pedagog.

Założył Stowarzyszenie Dobry Dom, był prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Akcent", a także przewodniczącym rady programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. Pełnił funkcję zastępcy skarbnika Międzynarodowego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych i wicedyrektora Very Special Arts Poland. W 2002 r. zainicjował Konkurs Lady D. im. Krystyny Bochenek, promujący aktywność kobiet z niepełnosprawnościami.

Nie żyje Marek Plura

W latach 2006-2007 Marek Plura był radnym Rady Miasta Katowice. W wyborach europejskich w 2014 r. uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Został uhonorowany tytułem MEP Awards 2019 dla najlepszego europosła w kategorii: zatrudnienie, polityka społeczna i regionalna.

Był oddany Śląskowi jako członek Związku Górnośląskiego, Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, Stowarzyszenia Dobry Dom, Fundacji Teatru Grodzkiego, był także członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Polityk został odznaczony Orderem Uśmiechu, był też laureatem konkursu Człowiek bez barier oraz Lodołamacze.

W Senacie X kadencji Marek Plura był wiceprzewodniczącym Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, członkiem Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.

ng/IAR/senat.gov.pl/

Zobacz także

Zobacz także