Szef MON: Powstanie Styczniowe wybuchło, ponieważ Polacy nie poddali się uciemiężeniu
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak złożył kwiaty i zapalił znicze w kwaterze Powstańców Styczniowych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Towarzyszyli mu uczniowie klas mundurowych.
2023-01-22, 12:30
O 12:00 minister Mariusz Błaszczak odsłoni tablicę upamiętniającą Powstańców Styczniowych poległych na stokach Cytadeli Warszawskiej i w bojach z rosyjskim zaborcą. Zwiedzi też nową siedzibę Muzeum Wojska Polskiego. Jak podkreślił szef MON, "Powstanie Styczniowe wybuchło, ponieważ Polacy nie poddali się uciemiężeniu".
Posłuchaj
Powstanie Styczniowe
Powstanie Styczniowe, skierowane przeciwko Rosji, wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Był to największy i najdłużej trwający zryw narodowowyzwoleńczy Polaków. Zostało ogłoszone Manifestem wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wzywał on naród do powstania przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W odpowiedzi sześć tysięcy powstańców zaatakowało carskie garnizony w Królestwie Polskim. Większość walk insurekcji miała charakter partyzancki.
Powstanie rozszerzyło się na cały kraj, a następnie na tereny Litwy, Białorusi i Ukrainy. Trwało prawie dwa lata - do jesieni 1864 roku, a utworzone państwo podziemne funkcjonowało jeszcze w 1865. Ostatni oddział partyzancki księdza Stanisława Brzóski, działający na Podlasiu, został rozbity w kwietniu 1865 roku. Pomimo stłumienia zrywu powstanie umocniło świadomość narodową i miało wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.
Późną wiosną i latem 1863 roku walczyło do 35 tysięcy powstańców, mając przeciwko sobie w samym tylko Królestwie 145 tysięcy Rosjan. Na obszarze objętym powstaniem stoczono około 1200 bitew i potyczek.
REKLAMA
Przywódcy zrywu
Przywódcę zrywu Romualda Traugutta i innych członków Rządu Narodowego aresztowano w kwietniu 1864 roku. Cztery miesiące później stracono ich na stokach Cytadeli Warszawskiej.
Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Jego bilans to 20 tysięcy powstańców poległych w walkach, około tysiąca straconych przez Rosjan i 38 tysięcy zesłanych na Syberię. Spacyfikowano wiele miast, w tym Wilno. Na Litwie zginęło 10 tysięcy przedstawicieli szlachty polskiej na ogólną liczbę 40 tysięcy.
- Organizatorzy Rajdu Styczniowego docenieni przez premiera Morawieckiego. "To propagowanie pamięci o bohaterach"
- Orzeł, Pogoń, Michał Archanioł. Historia chorągwi powstania styczniowego na kanale prezydenta
- Orzeszkowa ratuje Traugutta, czyli pisarze wobec powstania styczniowego
- Aleksander Wielopolski – realista czy zdrajca
Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje. Władze carskie przeprowadziły między innymi konfiskatę majątków szlacheckich i kasację klasztorów w Królestwie Polskim. Wprowadzono wysokie kontrybucje, niszczono dobra kultury, rozpoczęto intensywną rusyfikację ziem polskich.
REKLAMA
Powstanie przyczyniło się jednak do umocnienia w narodzie ducha niepodległościowego. Stanowiło moment zwrotny w tworzeniu się nowoczesnego narodu. Rodacy wykazali się umiejętnością organizowania skutecznego aparatu państwowego w najtrudniejszych warunkach. Z ich doświadczeń korzystali twórcy Polskiego Państwa Podziemnego podczas drugiej wojny światowej.
IAR/jb
REKLAMA