more_horiz
Wiadomości

"Koronawirus nie jest już tak groźny". Prof. Gut o uodpornieniu się populacji

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 09:51
Wirusolog prof. Włodzimierz Gut powiedział, że "praktycznie cała populacja przeszła już zakażenie COVID-19, dlatego koronawirus nie jest już tak groźny". - Głównym problemem w tym, że więcej osób choruje jest to, że nie ma nałożonych żadnych ograniczeń w kontaktach międzyludzkich - ocenił.
Prof. Gut: populacja się uodporniła, dlatego koronawirus nie jest już tak groźny.
Prof. Gut: populacja się uodporniła, dlatego koronawirus nie jest już tak groźny.Foto: LookerStudio/Shutterstock

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział w środę na antenie Polsat News, że w związku z pojawieniem się nowego subwariantu XBB.1.5 wariantu omikron koronawirusa SARS-CoV-2, zwanego "krakenem", "nie ma się czego obawiać". Zaznaczył, że nowy subwariant jest bardziej zakaźny, ale nie stanowi większego zagrożenia w przebiegu COVID-19. Zastrzegł jednak, że testy wykrywają obecność "krakena" w 90-95 proc. przypadków.

Komentarz prof. Guta

Poproszony o komentarz w tej sprawie prof. Włodzimierz Gut podkreślił, że praktycznie cała populacja przeszła już zakażenie COVID-19 lub została zaszczepiona przeciwko tej chorobie. Wytłumaczył, że spowodowało to uodpornienie populacji, czyli utworzenie odporności komórkowej, dlatego koronawirus nie jest już tak groźny.

W kwestii wykrywalności nowego podwariantu powiedział, że każdy wariant ma swój czas, w którym dominuje nad pozostałymi. - Każdy wariant ma swoją epokę, w której zaczyna dominować, po czym wszystkie działania, łącznie z hospitalizacją, izolacją czy kwarantanną, powodują, że dominujący na tamten moment wariant zaczyna zanikać. Potem pojawia się następny wariant, który zaczyna dominować nad pozostałymi i proces zaczyna się od nowa - wyjaśnił prof. Gut.

Czytaj także:

- Pierwsza podstawowa zasada jest taka, że wirus poza żywą komórką jest cząsteczką martwą. Wirus wnika do organizmu, tam namnaża się i jest z organizmu wydalany - wyjaśnił.

"Każdy wariant wirusa będzie się szerzył"

- Głównym problemem w tym, że więcej osób choruje jest to, że nie ma nałożonych żadnych ograniczeń w kontaktach międzyludzkich. Obecnie kontakty międzyludzkie są takie, że każdy wariant wirusa będzie się szerzył - podsumował.

PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także