more_horiz
Wiadomości

3 lata od pierwszego zgonu na COVID-19 w Chinach. Wciąż pozostaje wiele niewiadomych

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 07:33
Mijają dokładnie 3 lata, od kiedy Chiny poinformowały oficjalnie o pierwszym śmiertelnym przypadku zakażenia koronawirusem nowego typu, określonym później jako SARS-CoV-2.
3 lata od pierwszego zgonu na Covid-19 w Chinach. Wciąż wiele niewiadomych
3 lata od pierwszego zgonu na Covid-19 w Chinach. Wciąż wiele niewiadomychFoto: PAP/EPA/MARK R. CRISTINO

Pierwsze przypadki zapalenia płuc nowego typu lekarze w chińskim mieście Wuhan wykrywali już kilka tygodni wcześniej. Później przyznano, że w początkowej fazie pandemii informacje o zakażeniach były ukrywane.

Pierwszą oficjalną ofiarą pandemii SARS-CoV-2 był 61-letni mężczyzna z Wuhanu. 11 stycznia 2020 r. Komisja Zdrowia w Wuhanie informowała o 41 przypadkach zakażeń, z czego 7 osób miało być w ciężkim stanie.

Do mediów przebijały się nieliczne informacje o wykryciu zapalenia płuc nowego typu. Już wtedy jednak grupa lekarzy z Wuhanu, w tym doktor Li Wenliang, ostrzegali przed rozprzestrzenianiem się patogenu nowego typu.

Policja z Wuhanu oskarżyła ich jednak o rozpowszechnianie fałszywych informacji w internecie. Doktor Li, którego uznaje się za pierwszego, który ostrzegał przed koronawirusem, zmarł 7 lutego.

Śledztwo WHO nie wskazało jednoznacznie dokładnej przyczyny pandemii. Chińskie władze oskarżane były, że patogen wydostał się z jednego z laboratoriów w Wuhanie, gdzie badano koronawirusy. Potwierdzenia tej teorii nie znaleziono. Pierwsze ognisko koronawirusa wykryto na targu w Wuhanie, gdzie, jak się później okazało, sprzedawano nielegalnie dzikie zwierzęta.

Posłuchaj
00:53 11.01.2023 chiny.mp3 Chiny: 3 lata od pierwszego zgonu na COVID-19. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)

Czytaj także:

pp/IAR/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także