more_horiz
Wiadomości

Od kiedy kredyt mieszkaniowy 2 proc.? Rzecznik rządu wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 17:47
Jak poinformował na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller, program umożliwiający wzięcie kredytu mieszkaniowego oprocentowanego na 2 proc. powinien obowiązywać od tegorocznych wakacji.
Program Pierwsze mieszkanie i związane z nim kredyty na 2 proc. mają obowiązywać już od wakacji - twierdzi rzecznik rządu
Program Pierwsze mieszkanie i związane z nim kredyty na 2 proc. mają obowiązywać już od wakacji - twierdzi rzecznik rząduFoto: Shutterstock/fizkes

- Trwają jeszcze konsultacje społeczne, ale tak, chcemy, jesteśmy zdeterminowani, aby w wakacje tego roku ten projekt ("Bezpieczny kredyt 2 proc.") już obowiązywał, aby faktycznie mogli z tego tańszego kredytu skorzystać kredytobiorcy, żeby było łatwiej otrzymać kredyt i zakupić własne mieszkanie - powiedział rzecznik prasowy rządu.

Rzecznik rządu zapowiada: kredyt mieszkaniowy 2 proc. jeszcze w tym roku

Ogłoszony w połowie grudnia ubiegłego roku program Pierwsze Mieszkanie jest skierowany do młodych osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie, ale nie stać ich na wysoko oprocentowany kredyt.

Zgodnie z zapowiedziami program będzie zawierać dwa elementy. Pierwszym z nich jest "Bezpieczny kredyt 2 proc.", który będzie skierowany do osób do 45. roku życia, które nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku i "pierwszego mieszkania" spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Budżet państwa dopłaci do kredytów hipotecznych

Budżet państwa przez 10 lat ma dopłacać różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po pięciu latach) a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem - 600 tys. zł.

Kredyt będzie można przeznaczyć na zakup mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Drugim elementem programu będzie Konto mieszkaniowe, które będzie służyło odkładaniu odpowiednich kwot na cele mieszkaniowe dla siebie lub swoich dzieci. Państwo dopłaci premię wynikającą z inflacji.

Czytaj również:


IAR/PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także