Prezydent Ukrainy do studentów w Natolinie: to nasza wspólna walka o bezpieczeństwo i wolność Europy

- Walka z rosyjską tyranią, to nasza wspólna walka o bezpieczeństwo i wolność całej Europy, nie chodzi tylko o obronę Ukrainy, ale całego kontynentu jako przestrzeni wolności, demokracji i praw człowieka - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wygłoszonym w piątek online przemówieniu do studentów Kolegium Europejskiego w warszawskim Natolinie.

2023-01-27, 22:00

Prezydent Ukrainy do studentów w Natolinie: to nasza wspólna walka o bezpieczeństwo i wolność Europy
Prezydent Zełenski do studentów w Natolinie: to nasza wspólna walka o bezpieczeństwo i wolność Europy. Foto: PAP/Oliver Contreras

- Każdy z nas ma obowiązki, wszyscy walczymy o Europę, to ważna walka naszego pokolenia, to wspólna sprawa (...), to nasza walka, wasza i nasza, i musimy wygrać tę walkę o Europę - podkreślił Zełenski.

- Nie możemy zapominać o europejskiej historii, dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, musimy o tym pamiętać, kiedy dochodzą do nas kolejne doniesienia o brutalności wojsk rosyjskich, o rosyjskiej tyranii wymierzonej w wolność - oznajmił ukraiński prezydent.

- Tutaj nie chodzi tylko o Ukrainę i nasz region, czy terytoria, które chciałby przejąć Kreml, tutaj chodzi o całą Europę, o naszą wspólną przestrzeń demokracji, wolności, praw człowieka i sprawiedliwości społecznej - zaznaczył Zełenski.

Dodał, że wszystkie te osiągnięcia nie są dane raz na zawsze; nie są tym, co jest automatycznie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Trzeba być gotowym do tego, by z determinacją walczyć o wolność. Do tego potrzebni są prawdziwi liderzy. Wierzę, że wy nimi zostaniecie - prezydent zwrócił się bezpośrednio do studentów.

REKLAMA

- Nie bądźcie tylko europejskimi biurokratami, ale obrońcami ludzi, obrońcami europejskich wartości (...), bądźcie liderami tej walki o Europę - zaapelował.

Nie stracić czujności

Przestrzegł, że kiedy Ukraina pokona Rosję na polu bitwy, nie będzie można stracić czujności i przyszli europejscy liderzy powinni być cały czas gotowi do obrony prawa i wolności przed potencjalnymi tyranami w przyszłości.

Prezydent Zełenski zapewnił, że w przyszłości kolejny oddział Kolegium Europejskiego na pewno zostanie otwarty na Ukrainie. Obecnie uczelnia ma kampus w belgijskiej Brugii i w Natolinie.

- Udział Ukrainy w sprawach europejskich musi się zwiększyć, musimy mieć specjalistów od tych zagadnień, dlatego cieszy mnie, że w Natolinie są też ukraińscy studenci, jestem pewny, że będą z godnością reprezentować Ukrainę w unijnych instytucjach - podkreślił prezydent. - Tak samo jak zjednoczyliśmy i wzmocniliśmy Europę, tak przedstawiciele Ukrainy, w tym absolwenci Kolegium Europejskiego pomogą w zagwarantowaniu wolności i bezpieczeństwa na kontynencie w dłuższej perspektywie, oczywiście, z Ukrainą jako częścią Unii Europejskiej, nie ma innego rozwiązania - podsumował Zełenski.

REKLAMA

Ukraiński prezydent odpowiadał też na pytania studentów. - Zwycięstwo będzie oznaczało oswobodzenie całego terytorium Ukrainy i zapewnienie mu bezpieczeństwa - zaznaczył, odnosząc się do jednego z nich. - Zwycięstwo, to zakończenie walk, stanu sprzed 24 lutego nie można nazwać pokojem, bo siły rosyjskie okupowały Krym i cześć Donbasu, na wschodzie trwały walki, nie ma pokoju, gdy wojska rosyjskie zajmują część twojego terytorium - doprecyzował.

"Ukraina musi przejść proces deoligarchizacji"

Pytany o swoje oczekiwania przed zapowiadanym na wiosnę drugim szczytem Europejskiej Wspólnoty Politycznej, odpowiedział, że z okazji takich wydarzeń zawsze oczekuje informacji o nowych dostawach broni, przy czym sankcje gospodarcze też są bardzo ważną bronią ekonomiczną.

- Na swojej drodze do integracji z instytucjami europejskimi Ukraina musi przejść proces deoligarchizacji, musi też usprawnić walkę z korupcją - co już się dzieje - oraz przeprowadzić reformę sądownictwa - podkreślił Zełenski, pytany o najważniejsze wyzwania, z którymi kraj musi się zmierzyć, by sprostać kryteriom akcesji do UE. Uzupełnił, że wojna pokazuje słabe punkty, które wymagają reform, dlatego np. już teraz w Ukrainie prowadzone są ważne zmiany w sektorze energetycznym - decentralizacja i przechodzenie na zieloną energię czy digitalizacja administracji.

- Wszystkie kraje, które były częścią ZSRR lub były pod wpływem tego państwa wiedzą jak poważnym zagrożeniem jest Rosja; gdyby Rosja mogła wygrać tę wojnę, to nie zatrzymałaby się na Ukrainie, posunęłaby się dalej i zagrażała kolejnym państwom - odpowiedział Zełenski, pytany o różnice w doświadczeniach wschodniej i zachodniej Europy.

REKLAMA

- Cała Europa powinna zjednoczyć się wokół Ukrainy i naszej walki i to się dzieje. Jestem pewien, że społeczeństwa wszystkich państw UE popierają naszą walkę, jestem wdzięczny za każdą pomoc, finansową i humanitarną, ale w niektórych krajach wciąż są przywódcy, którzy "bawią się w politykę, co jest zbędne, niepotrzebne, to strata czasu, a w zasadzie czasu społeczeństwa; to też bardzo ryzykowne zachowanie" - uzupełnił.

Czytaj też:

PAP/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej