more_horiz
Wiadomości

"Z optymizmem należy podchodzić do zmian profrekwencyjnych". Paprocka o noweli Kodeksu wyborczego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 14:21
- Kancelaria Prezydenta stale monitoruje propozycje ws. zmian w Kodeksie wyborczym. Z dużym optymizmem należy podchodzić do zmian profrekwencyjnych. Prezydent Duda podejmie decyzję po całym procesie legislacyjnym - powiedziała minister w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka o uchwalonej noweli Kodeksu na antenie Programu 3 Polskiego Radia.
Małgorzata Paprocka o noweli Kodeksu wyborczego: z dużym optymizmem należy podchodzić do zmian profrekwencyjnych
Małgorzata Paprocka o noweli Kodeksu wyborczego: z dużym optymizmem należy podchodzić do zmian profrekwencyjnychFoto: Shutterstock/Dziurek

Małgorzata Paprocka, odpowiedzialna w Kancelarii Prezydenta za nadzór merytoryczny nad Biurem Prawa i Ustroju, została zapytana w rozmowie w Programie 3 Polskiego Radia o uchwaloną w czwartek przez Sejm nowelę Kodeksu wyborczego.

W odpowiedzi prezydencka minister podkreśliła, że "Kancelaria oczywiście prowadzi stały monitoring tych propozycji". - To jest ustawa bardzo ważna. Zresztą pan prezydent już nieraz wskazywał, że kwestie wyborów prowadzonych w transparentny sposób, zgodnie z wymogami demokracji, to jest jedna z kluczowych kwestii w państwie i kiedy miał wątpliwości co sposobu procedowania i wprowadzania zmian w przepisach wyborczych, to je wetował - podkreśliła.

- Na pewno z dużym optymizmem i dużym poparciem należy podejść do wszelkich zmian profrekwencyjnych i to jest na pewno duża zaleta. W dużej części te zmiany są oczywiście zmianami porządkującymi, organizacyjnymi, wynikającymi przede wszystkim ze stanowiska PKW - oceniła, podkreślając, że ostateczna decyzja prezydenta Andrzeja Dudy zapadnie, gdy ustawa przejdzie cały proces legislacyjny. W tej chwili ustawa trafi do Senatu.

Dodała, że oczywiste jest, że wprowadzanie istotnych zmian w prawie wyborczym musi następować z odpowiednim wyprzedzeniem przed wyborami.

Czytaj także:

Nowela Kodeksu wyborczego

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu wyborczego, która m.in. zakłada, że wójt gminy wiejskiej lub wiejsko-miejskiej ma zapewniać bezpłatny przewóz pasażerski w postaci transportu publicznego, jeżeli w gminie tej "nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego".

Ponadto po zmianach stały obwód do głosowania ma obejmować od 200 mieszkańców (a nie jak obecnie od 500) do czterech tysięcy mieszkańców. Zmiany te mają prowadzić, zdaniem autorów, do zwiększenia frekwencji w wyborach oraz zwiększyć liczbę lokali wyborczych i ich dostępność.

Posłuchaj
00:28 12170971_3.mp3 Małgorzata Paprocka o noweli Kodeksu wyborczego: z dużym optymizmem należy podchodzić do zmian profrekwencyjnych (IAR) 

Zobacz także: Małgorzata Paprocka w Programie 3 Polskiego Radia

ng/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także