more_horiz
Wiadomości

Strażacy ostrzegają przed cichym zabójcą. Apelują o instalowanie czujników czadu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 20:00
Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, trafiły do szpitala z objawami podtrucia tlenkiem węgla po pożarze sadzy, do którego doszło późnym popołudniem w jednym z domów w Pewli Ślemieńskiej na Żywiecczyźnie – podali żywieccy strażacy. Ich życiu nic nie zagraża.
Strażacy ostrzegają przed cichym zabójcą. Apelują o instalowanie czujników czadu
Strażacy ostrzegają przed cichym zabójcą. Apelują o instalowanie czujników czaduFoto: Ralf Geithe/Shutterstock

Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze przed godziną 17. Jak poinformowali, doszło do rozszczelnienia komina w budynku jednorodzinnym. "Do szpitala na badania zostały zabrane 52-letnia kobieta oraz dwójka dzieci w wieku 3 i 5 lat, które przebywały w domu. Ich życiu nic nie zagraża" – zakomunikowali strażacy z komendy powiatowej w Żywcu.

Gaz silnie trujący

Straż pożarna przypomina o konieczności sprawdzania przewodów dymowych i spalinowych. Gdy są niedrożne lub popękane, mogą doprowadzić do pożaru. Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. 

Komenda wojewódzka PSP w Katowicach podała, że od początku sezonu grzewczego, czyli od 1 października ubiegłego roku, strażacy w Śląskiem interweniowali przy 869 zdarzeniach, w tym m.in. 453 pożarach w budynkach mieszkalnych, które związane były z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. 416 razy doszło do emisji tlenku węgla w mieszkaniach. W 159 przypadkach mieszkańców zaalarmował czujnik.

5 osób zginęło

W Śląskiem w tym okresie pięć osób poniosło śmierć, w tym jedna w pożarze. Poszkodowane zostały 164. Do zatruć często dochodzi w nowo wyremontowanych mieszkaniach, z nowymi piecami, nie mającymi indywidualnych przewodów napowietrzających i gdzie z przyczyn oszczędnościowych zlikwidowano (zasłonięto) przewody wentylacyjne, a okna i drzwi są zbyt szczelne. Mieszkanie doskonale szczelne "nie oddycha", brak dostępu tlenu może doprowadzić do tragedii. Czad może powstać także podczas pożaru.

Czytaj też:

Zobacz także

Zobacz także