more_horiz
Wiadomości

Uruchomiono rurociąg Boronów-Trzebinia. "To strategiczna inwestycja"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 12:01
PKN Orlen i PERN uruchomiły rurociąg paliwowy Boronów-Trzebinia. Rocznie będzie nim można transportować 1,5 mln m³ paliw. - To jest bardzo ważna strategiczna inwestycja - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Uruchomiono rurociąg Boronów-Trzebinia. To strategiczna inwestycja
Uruchomiono rurociąg Boronów-Trzebinia. "To strategiczna inwestycja"Foto: PAP/Adam Warżawa

[ZAPIS TRANSMISJI]:

"Nowo powstały odcinek, liczący 97 kilometrów, zwiększy bezpieczeństwo, stabilność i szybkość dostaw oleju napędowego oraz benzyny dla klientów na Śląsku i w Małopolsce" - podkreślają spółki.

Jest przedłużeniem istniejącego układu rurociągów produktowych na trasie Płock - Koluszki - Boronów w kierunku terminala paliw w Trzebini.

Rurociąg Boronów-Trzebinia. Obajtek: to strategiczna inwestycja

- Ukończony został rurociąg produktowy Boronów-Trzebinia, 97-kilometrowy odcinek prowadzi od Bazy Paliw PERN w Boronowie do Terminala Paliw PKN ORLEN w Trzebini - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że koszt inwestycji to ponad 200 mln zł.

- Rurociąg Boronów-Trzebinia to jest rurociąg, który poprzez 97 km już łączy nas z rafinerią w Płocku. Jest to rurociąg produktowy. To jest bardzo ważna strategiczna inwestycja - powiedział szef Orlenu.

Dodał, że będą z niego korzystali klienci z województwa małopolskiego i śląskiego.

Jak zaznaczył, nowa magistrala przebiega przez tereny 11 miast i gmin województwa śląskiego i małopolskiego. Dotąd Górny Śląsk był zaopatrywany transportem łączonym (rurociąg, kolej, autocysterny), bądź koleją.

***

Inwestycja stanowi przedłużenie istniejącego układu rurociągów produktowych Płock - Koluszki - Boronów do Terminala Paliw PKN Orlen w Trzebini, w którym są magazynowane benzyny silnikowe bezołowiowe, oleje napędowe oraz dodatki.


IAR/PAP/pb/fc

Zobacz także

Zobacz także