more_horiz
Wiadomości

Pogoda: intensywne opady śniegu i silny wiatr. Na drogach jest bardzo ślisko. IMGW wydało liczne ostrzeżenia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 02:00
Piątek upłynie pod znakiem iście zimowej aury. IMGW prognozuje intensywne opady śniegu w pasie od Helu po Tatry. Nad ranem będzie też bardzo ślisko na drogach, dlatego kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność. Będzie także wiał silny wiatr - w Sudetach nawet do 160 km/h.
Pogoda. Śnieg, mróz i silny wiatr. Lista ostrzeżeń IMGW
Pogoda. Śnieg, mróz i silny wiatr. Lista ostrzeżeń IMGWFoto: Shutterstock/JanHetman

Śnieg zacznie padać około 11 w piątek i posypie do późnego wieczora.

"Prognozowane są opady powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm" - brzmi treść ostrzeżenia wydanego dla powiatów w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, śląskim i małopolskim.

Pogoda. Lista ostrzeżeń IMGW

Silny wiatr prognozowany jest od czwartku w regionach położonych wzdłuż zachodniej granicy Polski. IMGW wydał ostrzeżenia dla powiatów w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim. Najmocniej powieje w okolicach Wałbrzycha i w Kotlinie Kłodzkiej.

Ostrzeżenia przed oblodzeniem będą obowiązywać w piątek nad ranem do godz. 9.00 i wydano je dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

"Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie" - przestrzega IMGW.

Pogoda w piątek

W piątek na wschodzie będzie padał śnieg, w centrum deszcz ze śniegiem, na krańcach zachodnich deszcz. W górach może spaść do 20 cm śniegu, a na zachodzie do 15 mm deszczu.

Temperatura maksymalna od -1 stopnia Celsjusza na północy kraju i na Podhalu, 2 stopni w centrum, do 7 na zachodzie.

Wiatr będzie silny, na zachodzie w porywach do 85 km/h, do 90 km/h nad morzem, w Sudetach do 160 km/h. Wiatr słaby tylko na północnym wschodzie, południowy. Na zachodzie wiatr północno-zachodni i zachodni.

»Sprawdź prognozę pogody dla Twojego miasta w PolskieRadio24.pl«

Mapa alertów IMGW Mapa alertów IMGW

Noc z piątku na sobotę

W nocy na wschodzie opady śniegu, na zachodzie deszcz ze śniegiem a nad morzem deszcz. W górach spadnie do 15 cm śniegu.

Temperatura minimalna od -7 stopni Celsjusza na Podhalu, -6 stopni na Pomorzu, -3 stopni w centrum kraju, do 1 stopnia nad morzem.

Wiatr będzie umiarkowany, porywisty do 65 km/h na zachodzie, nad morzem do 80 km/h, a w Sudetach do 160 km/h. 

Pogoda na weekend

Ostatnie dni przyniosły wyraźne ochłodzenie i opady śniegu. Zimowa aura utrzyma się także w weekend. Na przeważającym obszarze kraju nawet w dzień utrzyma się mróz do -4/-1 st. C., a w obszarach podgórskich nawet do ok. -6 st. C. 

Nie ustaną też opady śniegu. Synoptycy przewidują, że w sobotę i w niedzielę nawet do 10-15 cm białego puchu.

»Więcej informacji o warunkach drogowych znajdziesz na stronach Polskiego Radia Kierowców«

jp/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także