Ustawa o SN. Premier: jest szansa, że przejdzie w ciągu najbliższych siedmiu dni

- Jest szansa, że ustawa o Sądzie Najwyższym przejdzie w najbliższych siedmiu dniach - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Interii. Dodał, że nie wie, jaka będzie ostateczna decyzja prezydenta w tej sprawie.

2023-02-03, 09:11

Ustawa o SN. Premier: jest szansa, że przejdzie w ciągu najbliższych siedmiu dni
Premier: nowela ustawy o SN pewnie "przejdzie" w najbliższych dniach. Foto: shutterstock.com/kolbet

Szef rządu w rozmowie z portalem interia.pl był pytany, kiedy zostanie złożony wniosek o KPO. "Chcemy złożyć go w porozumieniu z Komisją Europejską w najbliższym czasie, kiedy tylko przez nasz parlament przejdą ustawy, które są efektem kompromisu z Unią Europejską. Najważniejsza jest ustawa o Sądzie Najwyższym. Ustawa wiatrakowa jest mniej istotna" - odpowiedział premier Morawiecki.

Wniosek ws. KPO

Dopytywany, kiedy "przejdzie" nowela ustawy o SN, odparł: "Jest szansa, że w najbliższych siedmiu dniach".

Premier podkreślił, że rząd chce złożyć wniosek o KPO "w uzgodnieniu z KE, aby nie dostać czarnej polewki". "Planujemy uzgodnić tryb procedowania wniosku o KPO. To jest bardzo poważna sprawa, nie będziemy tego robić pochopnie" - dodał.

Na pytanie, czy ma pewność, że prezydent zaakceptuje ustawę o sądach i ją podpisze, odpowiedział: "Nie tylko nie mam żadnej pewności, ale nie mam wiedzy co do decyzji pana prezydenta. To jest prerogatywa prezydenta i to do głowy państwa należy ostatecznie decyzja. Jednak po stronie parlamentu chcemy wykonać wszystko, co możliwe, aby tak się stało".

REKLAMA

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Według jej autorów, posłów PiS, ustawa ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Senat przyjął tę nowelizację we wtorek, wnosząc do niej jednak 14 poprawek. Zaopiniowaniem tych poprawek zajmie się W poniedziałek po południu sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Jak ustaliła PAP, Sejm ma rozpatrzyć senackie poprawki w środę.

Czytaj także:

***

Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej w Sejmie sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.

PAP/Interia/as/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej