more_horiz
Wiadomości

Ostatnie pożegnanie Leonarda Pietraszaka. Aktor spocznie na cmentarzu w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 13:26
Uroczystości pogrzebowe wybitnego aktora teatralnego i filmowego Leonarda Pietraszaka odbędą się we wtorek, 7 lutego w Bydgoszczy. Artysta spocznie na Cmentarzu Starofarnym - poinformowała rzeczniczka prezydenta miasta Marta Stachowiak.
Leonard Pietraszak spocznie na cmentarzu w Bydgoszczy
Leonard Pietraszak spocznie na cmentarzu w BydgoszczyFoto: Jaroslaw Pruss / Forum

Najpierw o godzinie 12 odprawiona zostanie msza święta w katedrze pw. świętych Marcina i Mikołaja na Starym Mieście, a następnie około godziny 13 odbędzie się pochówek na Cmentarzu Starofarnym przy ul. Grunwaldzka 15.

Rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy zaznaczyła, że wolą artysty było, by zamiast kwiatów, przekazać datek na Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

W bydgoskim ratuszu wystawiona jest księga kondolencyjna. Do księgi można wpisywać się w godzinach 8-20, również w weekend.

Wybitny aktor

Pietraszak zmarł w wieku 86 lat. Aktor w swoim dorobku miał wiele kreacji teatralnych i filmowych. Popularność przyniosły mu role m.in. doktora Karola Stelmacha w "Czterdziestolatku", Krzysztofa Dowgirda w "Czarnych chmurach", pułkownika Waredy w "Karierze Nikodema Dyzmy" i Gustawa Kramera w kultowych filmach "Vabank" i "Vabank II".

Aktor urodził się w Bydgoszczy, gdzie się wychował i ukończył ukończył liceum ogólnokształcące. Bardzo często podkreślał, że czuje się bydgoszczaninem. W 2012 r. odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów, a w 2018 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela Bydgoszczy. W 2021 r. wraz z żoną Wandą przekazał Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy kolekcję obrazów Jana Stanisławskiego i jego uczniów. 

Czytaj także:

PAP/as

Zobacz także

Zobacz także