more_horiz
Wiadomości

Msza w intencji Leonarda Pietraszaka. Wybitnego aktora wspominali członkowie rodziny i przyjaciele

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 17:07
Rodzina, przyjaciele i artyści żegnali wybitnego aktora teatralnego i filmowego Leonarda Pietraszaka. W intencji zmarłego 1 lutego artysty w warszawskim kościele środowisk twórczych odprawiono mszę świętą. Pogrzeb artysty odbędzie się we wtorek w Bydgoszczy.
Aktor Kazimierz Kaczor oraz Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych ks. Grzegorz Michalczyk podczas mszy świętej żałobnej, sprawowanej w intencji aktora Leonarda Pietraszaka
Aktor Kazimierz Kaczor oraz Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych ks. Grzegorz Michalczyk podczas mszy świętej żałobnej, sprawowanej w intencji aktora Leonarda PietraszakaFoto: PAP/Marcin Obara

Prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster wspominał Leonarda Pietraszaka jako niepowtarzalnego aktora. Mówił, że kochało się go za wszystkie kreacje filmowe, także gdy odgrywał negatywne postaci jak na przykład w "Vabaku". - Jego kochało się za to łotrostwo przyprawione cudownym uśmiechem i wdziękiem - zaznaczył Krzysztof Szuster.

Aktor i były prezes ZASP-u Kazimierz Kaczor dodał, że Leonard Pietraszak był dobrym kolegą, ale i wymagającym aktorem. - Koleżeński, miły serdeczny w pracy, ale jednocześnie wymagający, aby praca była zrobiona porządnie - podkreślał.

Posłuchaj
00:25 12183027_1.mp3 W Warszawie żegnano Leonarda Pietraszaka (IAR)

Żona artysty Wanda Majer-Pietraszak stwierdziła, że jej mąż poprzez to, co tworzył pozostanie na zawsze w żywej pamięci widzów, przyjaciół, sąsiadów. - Pozostanie on, jego dokonania w ukochanym zawodzie, jego uśmiech, nasza radość dzięki jego kreacjom, nasze wzruszenie, czasem łzy, pobudzona refleksja, nadzieja, bicie serca - mówiła.

Posłuchaj
00:21 12183049_1.mp3 Wdowa po Leonardzie Pietraszaku podczas pożegnania męża (IAR)

Pogrzeb Leonarda Pietraszaka

Leonard Pietraszak wykreował niezapomniane role w wielu kultowych polskich produkcjach, takich jak: "Vabank", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Czterdziestolatek" i serial "Czarne chmury". Zmarł w wieku 86 lat.

Uroczystości pogrzebowe Leonarda Pietraszaka odbędą się we wtorek 7 lutego w Bydgoszczy. Urna z prochami artysty zostanie pochowana na Cmentarzu Starofarnym. Poprzedzi ją w południe msza święta w katedrze pw. świętych Marcina i Mikołaja na Starym Mieście.

Leonard Pietraszak ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. Był aktorem Teatrów Dramatycznych w Poznaniu. Występował w teatrach warszawskich: w Teatrze Klasycznym, Teatrze Komedii i Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza.

Zobacz także:

jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także