more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Rau: Szewach Weiss był dla nas ambasadorem narodu żydowskiego i przyjacielem

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 18:05
Szewach Weiss był dla nas ambasadorem narodu żydowskiego i przyjacielem - stwierdził w sobotę minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Podkreślił, że jest zasmucony śmiercią byłego przewodniczącego Knesetu i ambasadora Izraela w Polsce.
Szef MSZ o Szewachu Weissie: dla nas był ambasadorem narodu żydowskiego i przyjacielem
Szef MSZ o Szewachu Weissie: dla nas był ambasadorem narodu żydowskiego i przyjacielemFoto: Michal Kosc / Forum

Szef MSZ przypomniał w mediach społecznościowych wypowiedź Weissa, że "Polska była najważniejszym ośrodkiem życia żydowskiego w dziejach jego narodu". "Dla nas (Weiss) był ambasadorem narodu żydowskiego i przyjacielem. Niech spoczywa w pokoju" - napisał szef resortu dyplomacji.

Nie żyje Szewach Weiss

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony 5 lipca 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Szewach Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

Weiss był profesorem nauk politycznych. Po II wojnie światowej wyjechał z rodziną do Izraela. Od 1981 roku zasiadał w Knesecie, zajmował również m.in. stanowisko przewodniczącego Rady Instytutu Pamięci Jad Waszem. Zasłynął jako autor kilkudziesięciu książek o tematyce politycznej, socjologicznej, a także dotyczących II wojny światowej oraz adresowanych do dzieci i młodzieży. Prowadził wykłady na Uniwersytecie Warszawskim, publikował w wielu polskich dziennikach i czasopismach.

W 2004 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski uhonorował Weissa Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. W 2017 roku prezydent Andrzej Duda przyznał mu najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego – "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz pogłębiania przyjaznych oraz wszechstronnych relacji pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Państwem Izrael".

Czytaj także:

***

Weiss był doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

PAP/as

Zobacz także

Zobacz także