more_horiz
Wiadomości

Nie żyje Szewach Weiss. Premier Morawiecki: odszedł przyjaciel Polski, dobry i mądry człowiek

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 15:31
W wieku 87 lat odszedł od nas Szewach Weiss, przyjaciel Polski, ale też po prostu dobry i mądry człowiek, którego będzie nam bardzo brakowało. Spoczywaj w pokoju - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując informację o śmierci profesora.
Premier o śmierci Szewacha Weissa: odszedł przyjaciel Polski, dobry i mądry człowiek
Premier o śmierci Szewacha Weissa: odszedł przyjaciel Polski, dobry i mądry człowiekFoto: PAP/Mateusz Marek

O śmierci byłego ambasadora Izraela w Polsce, przewodniczącego Knesetu Szewacha Weissa poinformowano w sobotę wczesnym popołudniem.

Do tej informacji premier Mateusz Morawiecki odniósł się na Twitterze. "W wieku 87 lat odszedł od nas Szewach Weiss, wieloletni ambasador Izraela w Polsce i wielki ambasador Polski w Izraelu. Przyjaciel Polski, ale też po prostu dobry i mądry człowiek, którego będzie nam bardzo brakowało. Spoczywaj w pokoju" - napisał szef polskiego rządu.

Zmarł w wieku 87 lat

Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 r. w Borysławiu, obecnie na Ukrainie, jako Szejwach Weiss. Po wybuchu II wojny i wkroczeniu wojsk niemieckich jego rodzinie udało się uciec z getta. Pomogli im sąsiedzi: Polacy - Maria Potężna z synem Tomaszem oraz polskie małżeństwo Anna i Michał Górale, a także Ukrainka Julia Lasotowa.

Za swą działalność społeczno-polityczną był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Nagrodę Tolerancji, nagrodę ministra kultury za zasługi dla kultury polskiej, w 2004 r. prezydent uhonorował go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. Pięć lat później za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej otrzymał od ministra spraw zagranicznych Odznakę Honorową "Bene Merito". Był doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz honorowym obywatelem Wałbrzycha i Kalisza.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Szewach Weiss: Polska ma mnóstwo zalet, mam tutaj wielu przyjaciół

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także