more_horiz
Wiadomości

Bronisław Wildstein: gdyby było więcej takich ludzi jak Weiss, nie byłoby problemów między Polakami a Żydami

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 21:09
- Gdyby było więcej takich ludzi jak Szewach Weiss, to nie byłoby żadnych problemów między Polakami a Żydami- powiedział w specjalnej audycji w Programie 3 Polskiego Radia Bronisław Wildstein, pisarz i publicysta.
Wildstein: Weiss był polskim i izraelskim patriotą
Wildstein: Weiss był polskim i izraelskim patriotąFoto: PAP/Michał Zieliński

W wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce, kawaler Orderu Orła Białego. Informację o jego śmierci podał redaktor dziennika Haaretz, Ofer Aderet. Pogrzeb Szewacha Weissa odbędzie się jutro na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie. 

Bronisław Wildstein przyznał w Programie 3 Polskiego Radia, że "gdyby było więcej takich ludzi jak Szewach Weiss, to nie byłoby żadnych problemów między Polakami a Żydami". - Widział on rzeczy najgorsze z możliwych, ale miał poczucie, że to cierpienie II Wojny Światowej połączyło nas na nowo, bo krzywda doznana przez Niemców dotknęła zarówno nas jak i Żydów. Był polskim oraz izraelskim patriotą i te rzeczy należy łączyć ze sobą - powiedział pisarz i publicysta.

- Dla takich ludzi jak Weiss Polska była jego ziemią a Polacy krajanami, ponieważ urodził się w Polsce i przeżył tu swoje pierwsze lata. To co się działo z Polską poruszało go bezpośrednio. Był bardzo otwarty na ludzi i od razu widać było jego pozytywny stosunek do nich - dodał Wildstein.

Posłuchaj
50:52 _PR3_AAC 2023_02_04-18-07-40.mp3 Szewach Weiss nie żyje. Audycja specjalna (Trójka)

Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 roku w Borysławiu (obecnie Ukraina), w rodzinie żydowskiej. Po wkroczeniu Niemców, rodzinie Weissów udało się zbiec z getta. Najpierw ukrywali się u Ukrainki, Julii Lasotowej, później u polskiego małżeństwa Anny i Michała Górali, a następnie u innej Polki Marii Potężnej.

W 1947 roku rodzina Szewacha Weissa wyemigrowała do Izraela. W latach 60. ubiegłego wieku służył w izraelskiej armii, skończył studia i oddał się pracy naukowej, a następnie polityce. Weiss był członkiem Knesetu przez 18 lat, od 1981 do 1999. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu

"Zasłużony dla Kultury Polskiej" 

Na początku XXI wieku był przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. W latach 2000 - 2003 pełnił funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Podczas swojej misji w Polsce brał istotny udział w polskim życiu publicznym, do czego przyczyniała się jego biegła znajomość języka polskiego.

Uhonorowano go odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" w uznaniu zasług na rzecz pogłębienia zrozumienia między Polakami i Żydami, niwelowania wzajemnych uprzedzeń oraz pielęgnowania wspólnego dziedzictwa i tradycji.

Zasłynął jako autor kilkudziesięciu książek o tematyce politycznej, socjologicznej, a także dotyczących II wojny światowej oraz adresowanych do dzieci i młodzieży. Prowadził wykłady na Uniwersytecie Warszawskim, publikował w wielu polskich dziennikach i czasopismach. Od kilku lat współpracował regularnie z tygodnikiem "Wprost", a także publikował komentarze w "Rzeczpospolitej".

Order Orła Białego

W 2004 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski uhonorował Weissa Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. W 2017 roku prezydent Andrzej Duda przyznał mu najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego - "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz pogłębiania przyjaznych oraz wszechstronnych relacji pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Państwem Izrael".

Weiss był doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także