more_horiz

"Andrzej Duda powinien mieć prawo głosu". Szewach Weiss o forum w Yad Vashem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 16:35
- To mi się bardzo nie podoba. Prezydent Polski powinien mieć prawo głosu podczas konferencji, która odbywa się obecnie w Izraelu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.
Audio
  • Szewach Weiss: konflikt rosyjsko-polski jest głęboki, na wielu płaszczyznach - od historycznej po polityczną (Temat dnia/Gość PR24)
Szewach Weiss
Szewach WeissFoto: Andrzej Iwanczuk/East News
duda 1200 pap.jpg
Prezydent o forum w Yad Vashem: nie powinniśmy autoryzować tak zafałszowanego przekazu

Zbrodnie nazistów, zaplanowane przez nich "ostateczne rozwiązanie" to jedna z najczarniejszych kart historii współczesnej - mówił prezydent Rosji Władimir Putin w Jerozolimie. - Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Polacy byli uznawani przez nazistów za podludzi - dodał.

Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu podkreślił, że "Światowe Forum Holokaustu jest poświęcone pamięci zamordowanych Żydów oraz wszystkich tych, którzy zostali zamordowani przez Niemców w czasie II wojny światowej".

"Reżim strachu i morderstwa"

O tym nie można nie zapominać. Mam osobiste doświadczenie jak to wyglądało, ten strach, ten diabelski świat, ten reżim strachu, morderstwa, bandytów w mundurach. To jest ogólny cel tej konferencji - aby przypomnieć o tych strasznych czasach - zaznaczył.

EPA Putin 1200.jpg
Putin: zbrodnie nazistów to jedna z najczarniejszych kart historii

- Drugi cel jest związany z przyszłością. Aby robić razem wszystko co możliwe, żeby to się nie powtórzyło, nigdy więcej. (...) Taka konferencja nie może być organizowana na podstawie teraźniejszej polityki - podkreślił były ambasador Izraela w Polsce.

Niemiecka machina śmierci

Szewach Weiss stwierdził, że "nieobecność polskiego prezydenta nie była w porządku". - Andrzej Duda powinien mieć prawo głosu na tej konferencji. To mi się bardzo nie podobało, że prezydent Polski nie dostał tego przywileju. (...) Ta niemiecka machina śmierci - obóz Auschwitz - był na polskich ziemiach. Naród polski cierpiał okropnie - powiedział.

- Gdyby nie ogromne zwycięstwo nad armią Hitlera, w którym swój udział miała również armia radziecka, to dalsze rządy Hitlera spowodowałyby w dalszym ciągu - po Żydach - eksterminację polskiej ludności. Ta ziemia mu była potrzebna. Jego reżim systematycznie wymordowywałby Polaków - mówił.

Marcin Kulasek 1200.JPG
"Farmazony i bzdury". Marcin Kulasek o słowach Władimira Putina

"Wtedy cała konferencja byłaby związana z konfliktem politycznym..."

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że "atmosfera była już jednak bardzo napięta". - Organizatorzy wiedzieli, że jak Putin będzie przemawiał tak jak to robił ostatnio, to prezydent Polski by odpowiedział. A Andrzej Duda umie odpowiedzieć. A wtedy cała konferencja byłaby związana z konfliktem politycznym, a nie żałobą nad tragicznie zamordowanymi - stwierdził były przewodniczący Knesetu.

- Polska ma bardzo złe stosunki z Rosją, zwłaszcza w ostatnich latach. Ale ten konflikt rosyjsko-polski jest głęboki - i na tle historycznym, i PRL-owskim, i politycznym. (...) Prezydent Izraela powinien powiedzieć więcej o losie polskich Żydów oraz o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - podkreślił Szewach Weiss.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Szewach Weiss (b. ambasador Izraela w Polsce)
Data emisji: 23.01.2020
Godzina emisji: 15.33

PR24/PAP/pb

Zobacz także

Zobacz także