more_horiz
Wiadomości

Spór ws. dotacji MEiN. Horała: od 1989 r. pieniądze szły dla organizacji o sympatiach lewicowo-liberalnych

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 08:49
Na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK, odniósł się do sporu wokół dotacji MEiN. Jak podkreślił, gdyby przyjrzeć się, gdzie szedł strumień pieniędzy dla organizacji pozarządowych po 1989 roku, to okazałoby się, że były to głównie organizacje o sympatiach lewicowo-liberalnych. 
Marcin Horała o sporze ws. dotacji MEiN: po 1989 roku ogromne pieniądze szły dla organizacji o sympatiach lewicowo-liberalnych
Marcin Horała o sporze ws. dotacji MEiN: po 1989 roku ogromne pieniądze szły dla organizacji o sympatiach lewicowo-liberalnychFoto: pr24
Obejrzyj
Rozmowy w PR24

Od kilku dni nie milknie spór związany z dotacjami na zakup nieruchomości przyznanymi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki organizacjom pozarządowym. W ubiegłym tygodniu portal TVN24 opublikował artykuł z listą 12 nieruchomości i organizacji, które otrzymały pieniądze.

Opozycja chce w związku z tym złożyć wniosek o odwołanie ministra edukacji i nauki prof. Przemysława Czarnka.

- Jest jakiś obszar negatywnego wizerunku wokół prof. Czarnka, bo potężne media na ten wizerunek pracują - mówił minister Marcin Horała. Jak dodał, wiadomo, dlaczego wiele osób tak zabolały te dotacje - gdyby przyjrzeć się wielu organizacjom, które dostawały ogromne dotacje po 1989 r., to okazałoby się, że były to głównie organizacje o sympatiach lewicowo-liberalnych.

Granty dla organizacji prowadzących szczytną działalność

- Teraz miało miejsce rozdanie środków dla organizacji prowadzących różne szczytne działania, od świetlicy dla dzieci autystycznych po dysponujące zestawami do udzielania pierwszej pomocy - zwrócił uwagę minister i dodał, że część jest apolityczna, a część może faktycznie ma bardziej sympatie konserwatywno-prawicowe i to właśnie tak bardzo boli drugą stronę.

- Jak dostawała znacznie większe granty np. "Krytyka Polityczna" czy Fundacja im. Stefana Batorego, to problemu nie było, za to teraz jest problem, kiedy środki otrzymały organizacje nie te, co zwykle - podsumował Horała.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Bobrownikach pytany, czym kierował się minister Czarnek, przyznając dotacje organizacjom i fundacjom na zakup nieruchomości, odpowiedział, że przez wiele dziesięcioleci w Polsce działało mnóstwo fundacji i podmiotów pozarządowych, "które nie miały żadnego dostępu do infrastruktury, do środków, które pozwoliłyby im realizować różne przedsięwzięcia, cele o charakterze edukacyjnym, oświatowym, filantropijnym, charytatywnym".

Trzeba to traktować w charakterze wyrównania szans. Było wiele fundacji bardzo bogatych, bardzo zasobnych. Proszę sobie prześledzić różne publikacje w tym zakresie o fundacjach, które naprawdę dostawały potężne środki przez cały okres 30 lat III Rzeczpospolitej. Były setki, tysiące fundacji pozbawionych tego wsparcia. Staramy się te szanse wyrównywać - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
15:42 PR24_mp3 2023_02_07-07-07-23.mp3 Marcin Horała (sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK) o sporze wokół dotacji MEiN (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)

Czytaj także:

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Marcin Horała (sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK)

Data emisji: 7.02.2023

Godzina emisji: 7.06

PR24/asp/kor

Zobacz także

Zobacz także