more_horiz
Wiadomości

Minister obrony Niemiec przylatuje do Polski. Rozmowy z ministrem Błaszczakiem i szefem BBN

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 11:15
Do Polski przylatuje minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej po południu (ok. 14.00) dojdzie do spotkania szefa niemieckiego MON z szefem BBN, a później z wicepremierem, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.
Boris Pistorius przyleci 8 lutego do Polski na spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem
Boris Pistorius przyleci 8 lutego do Polski na spotkanie z Mariuszem BłaszczakiemFoto: PAP/Tomasz Waszczuk; Ann-Marie Utz/dpa

Mają to być rozmowy w formacie "w cztery oczy". Na razie nie wiadomo, czy politycy spotkają się z przedstawicielami mediów. 

Spotkanie w Warszawie będzie kolejnym spotkaniem ministrów obrony Polski i Niemiec. Mariusz Błaszczak i Boris Pistorius rozmawiali w bazie Ramstein w styczniu, w trakcie narady organizowanej przez USA, dotyczącej dalszej pomocy militarnej dla walczącej z Rosją Ukrainy.

Po południu dojdzie też do spotkania Borisa Pistoriusa z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jackiem Siewierą.

O rozmowach oraz wizycie ministra obrony narodowej Niemiec w Polsce, jako pierwsza poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa. 

Nowy minister obrony

Niemieccy żołnierze są od połowy stycznia w naszym kraju. To kilkuset mundurowych, obsługujących baterie Patriot, które Niemcy wysłali do Polski w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

Boris Pistorius 17 stycznia został desygnowany na stanowisko ministra obrony Niemiec. Zastąpił na tym stanowisku Christine Lambrecht. Wcześniej pełnił funkcję szefa MSW Dolnej Saksonii, a w latach 2006-2013 piastował urząd burmistrza Osnabrueck.

Kanclerz RFN Olaf Scholz nowego ministra opisywał jako "doświadczonego i kompetentnego".

Czytaj także:

IAR/fc, dz

Zobacz także

Zobacz także