more_horiz
Wiadomości

"Potrzeby są ogromne". Caritas Polska organizuje zbiórkę na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 16:22
Caritas Polska apeluje o dołączenie do zbiórki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Środki można przekazywać na konto organizacji lub wysyłając sms o treści POMOC na numer 72052.
Caritas Polska apeluje o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii
Caritas Polska apeluje o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i SyriiFoto: PAP/EPA/ABIR SULTAN

Maciej Dubicki z Caritas Polska powiedział Polskiemu Radiu, że sytuacja osób, które straciły dach nad głową, jest bardzo trudna. - Chcemy zapewnić tymczasowe schronienie dla osób, które straciły dach nad głową. Temperatury w nocy dochodzą tam do takich jak w Polsce - koło zera, więc tym osobom jest zimno, potrzebują schronienia i żywności -podkreślił przedstawiciel Caritas.

Zorganizowana pomoc

Dodał, że na miejscu kataklizmu Caritas Polska współpracuje z partnerami - w przypadku Syrii - help center. Są też lokalne Caritas zarówno w Syrii, jak i Turcji oraz Libanie.

- W katastrofie ucierpiało położone blisko granicy z Turcją syryjskie Aleppo. To kraj wyniszczony przez konflikt wewnętrzny od wielu lat - poinformował Maciej Dubicki. Dodał, że Caritas wspierał i wspiera Aleppo od 2016 roku wdrażając tam programy społeczne, między innymi takie jak "Rodzina rodzinie".

- Potrzeby są ogromne (...) Według relacji naszego szefa misji około stu domów w Aleppo zostało zniszczonych lub totalnie zburzonych. Tysiące osób poszukują schronienia w kościołach czy w szkołach, które odbudowywał Caritas Polska - podkreśla przedstawiciel Caritas.

Caritas Polska informuje, że po trzęsieniu ziemi na ulicach tureckich i syryjskich miast zalega gruz, pod którym mogą znajdować się ofiary. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków.

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także