more_horiz
Wiadomości

Ustawa ws. elektrowni wiatrowych. Rzecznik PiS: wypełnia kamień milowy KPO

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 13:00
Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział, że ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wypełnia kamień milowy KPO. W środę została uchwalona przez Sejm głosami posłów PiS.
Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział, że ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wypełnia kamień milowy KPO
Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział, że ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wypełnia kamień milowy KPOFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Dziennikarze pytali dziś w Sejmie rzecznika PiS o to, czy ustalenie minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań na 700 metrów, a nie na 500 metrów, jak początkowo chciał rząd, nie zostanie zakwestionowane przez Komisję Europejską.

Rafał Bochenek wyjaśniał, że przyjęte rozwiązania są odpowiedzią na oczekiwania Brukseli. Przypomniał, że w sprawie elektrowni wiatrowych Komisja Europejska wymagała jedynie zliberalizowania przepisów, a to przewiduje uchwalona ustawa. 

Ustawa ws. elektrowni wiatrowych

Obecnie przy budowie elektrowni wiatrowych obowiązuje zasada 10 H. Oznacza to, że inwestycje te mogą być lokowane przy zachowaniu minimalnej odległości od zabudowań będącej dziesięciokrotnością wysokości wiatraka. W praktyce wynosi to ok. 1,5 kilometrów. Przepisy uchwalone przez Sejm ustalają tę odległość na 700 metrów. Zdaniem rządu, pozwoli to na zwiększenie liczby elektrowni wiatrowych w Polsce.

Nad ustawą będzie pracował teraz Senat. Marszałek izby Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej już zapowiedział, że opozycja wniesie do ustawy poprawki.

Posłuchaj
00:16 12191862_1.mp3 Rzecznik PiS o ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (IAR)

***

Senat ma zająć się nią na posiedzeniu zaplanowanym na 21 i 22 lutego.

Czytaj także:

IAR/as

Zobacz także

Zobacz także