more_horiz
Wiadomości

Minister Puda: farmy wiatrowe są kolejnym sposobem na dywersyfikację dostaw energii

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 09:46
Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że uchwalona w środę ustawa znacząco poszerza możliwości budowy farm wiatrowych w Polsce. Przypomniał, że nowe przepisy określają minimalną odległość od zabudowań, w jakiej będą mogły powstawać wiatraki, na 700 metrów.
Program 1. Polskiego Radia: Minister G. Puda o ustawie regulującej budowę farm wiatrowych
Program 1. Polskiego Radia: Minister G. Puda o ustawie regulującej budowę farm wiatrowychFoto: Shutterstock.com/adamsadlak

Minister Grzegorz Puda podkreślił, że w obecnej sytuacji geopolitycznej farmy wiatrakowe są kolejnym sposobem na dywersyfikację dostaw energii.

- W tym momencie wiatraki są jednym z komponentów dywersyfikacji źródeł energii, czyli stanowią o bezpieczeństwie, czy będą stanowiły również o zwiększeniu bezpieczeństwa - mówił minister.

W środę Sejm uchwalił ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Za było 214 posłów, przeciw 27, a 209 wstrzymało się od głosu. Ustawa liberalizuje przepisy w zakresie budowy elektrowni wiatrowych.

Przewiduje, że minimalna odległość od zabudowań, w jakiej będą mogły powstawać tego typu inwestycja, wynosi 700 metrów. Obecnie obowiązuje zasada 10H, która oznacza, że elektrownie wiatrowe musi dzielić od zabudowań odległość równa co najmniej dziesięciu wysokościom wiatraka.

Środki z KPO. Kolejny "kamień milowy" spełniony

Rządowy projekt ustawy zakłada ponadto, że 10 procent energii produkowanej przez lądową farmę wiatrową ma być przekazywane na rzecz społeczności lokalnej. Taki zapis znalazł się w autopoprawce do projektu, którą rząd przyjął w grudniu ubiegłego roku.

Ustawa jest jednym z kamieni milowych, których spełnienie jest warunkiem wypłaty środków unijnych dla Polski na Krajowy Plan Odbudowy. Teraz nad przepisami uchwalonymi przez posłów będzie pracował Senat.

Do sprawy odniosła się też chwilę po głosowaniu w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Przepisy te wspierają głos społeczności lokalnej, wprowadzają też bezpieczne zasady budowy i utrzymania wiatraków" - podkreśliła na Twitterze.

Posłuchaj
00:24 12191348_1.mp3 Na antenie Programu 1. Polskiego Radia minister Grzegorz Puda podkreślił, że w obecnej sytuacji geopolitycznej farmy wiatrakowe są kolejnym sposobem na dywersyfikację dostaw energii (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, w Programie 3 Polskiego Radia

IAR

asp/kor


  

Zobacz także

Zobacz także