more_horiz
Wiadomości

Ustawa wiatrakowa. W środę głosowanie w Sejmie. Komisje chcą odrzucenia poprawek opozycji

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 21:51
Większość poprawek do projektu ustawy wiatrakowej sejmowe komisje uznały za nieodpowiednie i opowiedziały się za ich odrzuceniem. Nie zmieniło się główne założenie dokumentu - instalacje wiatrowe będą mogły powstawać w odległości minimum 700 metrów od zabudowań. Limit ten nie dotyczy budynków gospodarczych i rolniczych.
Ustawa wiatrakowa wraca do Sejmu. Będzie głosowana, komisje opowiedziały się za odrzuceniem większości poprawek opozycji
Ustawa wiatrakowa wraca do Sejmu. Będzie głosowana, komisje opowiedziały się za odrzuceniem większości poprawek opozycjiFoto: Shutterstock.com/Dariusz Leszczynski

Połączone Komisje do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej negatywnie zaopiniowały poprawki opozycji.

Odrzucone poprawki opozycji i Solidarnej Polski

Zakładały one m. in. powrót do odległości 500 metrów, lokalizacji farm wiatrowych na podstawie norm hałasu, powrót do zasady 10H, a także uszczegółowienie przepisów referendalnych w sprawie umiejscowienia wiatraków.

Poparcia nie zyskała również poprawka grupy posłów klubu PiS reprezentujących Solidarną Polskę. Chcieli oni, by minimalna odległość instalacji wiatrowych od zabudowań wyniosła 1000 metrów.

Głosowanie ustawy wiatrakowej w środę

Komisje pozytywnie zaopiniowały poprawkę redakcyjną klubu PiS.

Głosowanie w sprawie projektu ustawy wiatrakowej zaplanowano na środę. Uchwalenie przepisów liberalizujących zasadę 10H, czyli dziesięciokrotności wysokości wiatraka z łopatą w najwyższym położeniu, ma również wypełnić jeden z kamieni milowych, niezbędnych do uzyskania przez Polskę środków na Krajowy Plan Odbudowy.

Czytaj również:

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także