more_horiz

Gabriela Lenartowicz (PO) o ustawie wiatrakowej: mam nadzieję, że w końcu trafi do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 18:06
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że projektem ustawy wiatrakowej Sejm mógłby się zająć na najbliższym albo kolejnym posiedzeniu. Do kwestii ustawy na antenie Polskiego Radia 24 odniosła się Gabriela Lenartowicz, poseł Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej. 
Gabriela Lenartowicz o ustawie wiatrakowej: mam nadzieję, ze końcu trafi do Sejmu
Gabriela Lenartowicz o ustawie wiatrakowej: mam nadzieję, ze końcu trafi do SejmuFoto: PR24/MS

Ustawa wiatrakowa, inaczej 10H, jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, co ma z kolei uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy. Przepisy projektowanej nowelizacji zakładają, że lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczyć to będzie także dalszego rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni.

Jednocześnie nowe przepisy gwarantują mieszkańcom gmin, które zdecydują się uwolnić lokalizację okolicznych terenów pod zabudowę nowej infrastruktury wiatrowej, maksymalizację bezpieczeństwa eksploatacji tej infrastruktury. Ponadto inwestorzy są zobowiązani do wykorzystania najnowszych technologii, co minimalizuje oddziaływanie elektrowni na środowisko.

Ustawa wiatrakowa. Kiedy znajdzie się w Sejmie?

Gabriela Lenartowicz w Polskim Radiu 24 przypomniała, że już w 2016 roku przygotowano jedną z pierwszych zmian ustawowych.

- Jednym z pierwszych aktów było po prostu zlikwidowanie możliwości produkcji energii z wiatraków lądowych, bo przy tych założeniach w tej ustawie praktycznie żaden nowy wiatrak w Polsce nie mógł stanąć - mówiła poseł PO.

Jak dodała "od tamtej pory ciągle słyszę zapowiedzi rządu PiS, że odejdzie od tych ograniczeń w tej ustawie. Ostatnio wiceminister Zyska firmuje nieco naprawioną ustawę".

Poseł PO wyraziła nadzieję, że do końca tego roku ustawa znajdzie się w Sejmie.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że projektem ustawy wiatrakowej Sejm mógłby się zająć na najbliższym albo na kolejnym posiedzeniu. Najbliższe posiedzenie izby niższej parlamentu zaplanowano na 30 listopada - 1 grudnia, a kolejne na 13 - 15 grudnia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
10:25 PR24_mp3 2022_11_24-16-45-44.mp3 Gabriela Lenartowicz (PO-KO) o ustawie wiatrakowej (Rozmowa PR24) 

Czytaj także:

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Gabriela Lenartowicz (PO-KO)

Data emisji: 24.11.2022

Godzina emisji: 16.46

PR24/PAP

asp/kor

Zobacz także

Zobacz także